BURUN UCU ŞEKİLLENDİRME AMELİYATI

TİPPLASTİ

Bazı durumlarda burun-yüz ilişkisi, burun-alın ilişkisi normal ve kabul edilebilir açılarda ve oranlarda olmasına ragmen sadece izole olarak burun ucu şekil bozukluğu  karşımıza çıkabilmektedir.

Burun ucu şekillendirilmesi ister sadece burun ucu yapılsın isterse de rinoplastinin bir parçası olarak yapılsın ameliyatın zor olan kısmıdır. Simetri, doğru projeksiyon burun ve yüzün diğer yapıları ile orantılı hale getirme gerekliliği başarılı bir tipplastinin doğru adımlarıdır. Her burun estetiği birbirinden farklıdır ve standart bir yaklaşım düşünülemez. Bazı durumlarda burun ucu kaldırılması gerekirken bazı durumlarda ise burun ucu projeksiyonunun azaltılması gerekir. Primer (ilk defa) yapılan tipplastiler hemen her zaman kendi içinde dikiş ile düzeltilebilirken sekonder olan veya travmatik ileri deforme olanlarda septum veya kulak çukurundan kıkırdak greft almak gerekebilir.

Burun Ucu Şekillendirmede Hangi Malzemeler Kullanılmaz

Plastik cerrahlar hiçbir zaman sentetik malzemeler kullanmaz, tüm vücut yapılarına hakim olduklarından gerektiği durumlarda vücudun kendi dokularını kullanır, kaburga kıkırdak greftine müracaat ederler.

Plastik cerrahi nosyonu ile hareket edildiğinde estetik bakış açısı ve bütünsel yaklaşım ile burun şekillendirmede fark yaratılmaktadır.