LAZER JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ AMELİYATI

ERKEK VÜCUT ŞEKLİ BOZULUYOR MU?
Jinekomasti bilindiği gibi erkeklerde kadın tipi meme büyümesidir. Oldukça sık rastlanan bir durum olmakla birlikte yaşlanma ile bereber görülme sıklığı %30-40 lara kadar çıkmaktadır. İlaç- marihuana kullanımı, bir takım hormonel bozukluklar nedenler arasındadır.
Son zamanlarda özellikle jinekomastinin vücut geliştirme ile düzeleceği ile ilgil toplumda yaygın bir kanı var. Ancak vücut geliştirme sürecinde kullanılması tavsiye edilen anabolik steroid denilen takviye ilaçlarının kullanımı jinekomastiyi daha da tetiklediği bilimsel bir gerçektir.
Günümüzde özellikle ergenlik dönemi beslenme bozuklukları ve obezitenin yaygınlaşmasıyla erkek vücut şeklinde kadınsılaşma tarzında değişiklikler görülmeye başlanmıştır. Bel bölgesinde kalça ve bacaklardaki yağlanma tolere edilebilmekle beraber meme bölgesi büyümesi genç bir erkek için kabul edilemez bir durum haline gelmektedir.

 

AMELİYATI KİM YAPMALIDIR?
Tıpta özellikle son zamanlarda “sınır ihlali” denilen bazı branşların maddi çıkarlar doğrultusunda yapmaması gereken ameliyatları yapması diye bir durum söz konusudur. Jinekomasti ameliyatları genel cerrahlar tarafından yapılmakla birlikte sekonder deformite dediğimiz yeniden aynı ameliyata gereksinim duyacak hale gelme sıklığı çok artmıştır. Subkutan mastektomi denilen kadın memesine yapılan bir ameliyatın benzeri jinekomastide uygulanmakta, meme başı çevresinde kesiler yapılarak doku çıkartılması sonucu aşırı genişlemiş ve kabul edilemez izler kalmaktadır. Oysaki bu ameliyatı yaptırmak isteyen gençlerin esas hedefi, yazın plajda dolaştığı zaman ameliyat olduğunun anlaşılmaması ve bu sorundan tamamen kurtulmuş olmaktır.

Ameliyatta hiç doku çıkarmadan sarkmış ve genişlemiş olan meme derisi gerilebilir mi?
“Her jinekomasti, memede herhangi bir kesi yapılmadan ve doku çıkarılmadan düzeltilebilir. Bunu sadece plastik cerrahlar yapabilir.”

Memede hiç kesi yapmadan sarkmış ve genişlemiş olan meme derisi nasıl sıkılaştırılıyor?
Bu sıkılaştırma işlemi Lazer yardımı ile gerçekleştirilmektedir.

Ameliyattan sonra eski hayata ve spor faaliyetlerine ne zaman başlanıyor?
Ameliyattan 1 gün sonra iş hayatına başlanmakla birlikte hastalara 1 gün sonra yüzme ve göğüs kaslarını kasıcı spor haricinde hemen spor yapmaya başlamaları tavsiye edilir. Bu şekilde ameliyatla oluşan ödem daha çabuk atılıp hayat hemen normalleşmektedir.

 

Uygun vakalarda, liposculpture dediğimiz yağ ile şekillendirme de yaparak, göğüs bölgesinde istenmeyen bölgedeki fazla yağı alarak olması gerektiği yere taşıyabilmekteyiz. Bu şekilde göğüs bölgesinde atletik görüntü elde edilebilmektedir.