BALDIR İNCELTME OPERASYONU

BALDIR İNCELTME AMELİYATI

Düzgün, ince ve uzun bacaklara herkes sahip olmak ister ve bunun için beslenme programları seçer, spor yapar, kozmetik, lazer ve ameliyata kadar varan farklı tekniklere yönelir.
Üst bacakları liposuction ya da gerekli durumlarda germe ameliyatları ile düzeltilip deri-yağ fazlalarını çıkararak inceltebilirken, alt bacakta bu durum biraz farklılaşmaktadır.
Baldır kasının genetik olarak ya da yaşam tarzı ve spor alışkanlıkları ile bağlantılı olarak aşırı gelişmiş olması, ya da bazen normal olduğu halde bacak boyuna orantısızlığından bacakların kısa ve kalın görünmesine yol açar. Baldır kasının inceltilmesinde farklı yöntemler dünya çapında uygulanıyor olsa da en etkili, güvenilir ve kalıcı yöntem baldır kasının kısmen alınmasıdır. Yine de bu ameliyat öncesi diğer yöntemler denenebilir ve sonuç izlenerek kas inceltme ameliyatı planlanabilir.

 

BALDIR KASININ İNCELTİLMESİNDE KULLANILAN TEKNİKLER:

 1. Baldır Kasına (Gastroknemius)  enjeksiyonu:

Baldır kasını inceltmede kullanılan bir yöntem  enjeksiyonu olup 4-6 aylık sürelerde tekrar edilmesi gerekmektedir. Kısa süreli etki gösterdiği halde sorun sadece kış aylarında çizme ya da dar pantolon giyememek ise bu sorunu çözebilen kısa vadeli bir teknik olarak kullanılabilmektedir.

 1. Lazer liposuction:

Baldır bölgesinde, diz arkasında ve yanlarında yağ fazlası var ise, bu bölgeye damar ve sinirleri koruduğundan lazer liposuction ile fazla yağlar alınarak baldır bölgesinde incelme sağlanabilir. Burada önemli olan hastanın beklentisinin realistik olması ve hekimin baldır bölgesi anatomisine hakim olup tekniğin hasta memnuniyeti sağlayacağından emin olmasıdır.

 1. Kısmi Baldır kası (Gastroknemius) çıkarılması:

Kısmi baldır kası çıkarılması aslında bu kasın genişliği yaratan bölümünün alınması anlamına gelir. Baldır kasının kalıcı olarak incelmesi arzulanıyor ise, bu teknik seçilmelidir. Ameliyat sonrası dönem uzun ve fizik tedavi gerektirmekle birlikte, sonucun tahmin edilebilir ve kalıcı olması bu zahmete değmektedir.

Baldır İnceltme

Baldır İnceltme

BALDIR İNCELTME AMELİYATI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER:

 • Baldır inceltme ameliyatı genel anestezi altında tam donanımlı bir hastanede yapılmalıdır.
 • Ameliyat 2 – 2,5 saat sürer ve sonrasında alt bacak elastik bandaj ile sıkı bir şekilde sarılır.
 • Ameliyat sonunda bacaklarda bırakılan drenler birkaç gün içinde çekilir.
 • Ameliyat sırasında dizin arkasındaki katlantıya denk gelecek şekilde 2-3cm’lik bir kesi yapılır, bu iz zamanla kaybolur.
 • Baldır inceltme ameliyatı sonrasında, kasın yeni haline alışması ve bacak hareketlerinin düzenlenmesi için 15-20 gün kadar yoğun fizik tedavi uygulanır.

 

 • Ameliyat sonrası 1 hafta çok yürüyüş tavsiye edilmediğinden işe dönüş en az 2 hafta sonradır.
 • Baldır inceltme ameliyatı kalıcı bir ameliyattır. Çıkarılan kas fibrilleri yeniden oluşamayacaklarından kasın yeniden kalınlaşma ihtimali yoktur.
 • Ameliyat ile 3-5cm incelme sağlanabilmektedir.

 

KİMLER BALDIR İNCELTME AMELİYATI İÇİN ADAYDIR?

Genel sağlık durumu iyi, realistik bir beklentisi ve olumlu bakış açısına sahip olup baldır kasları, bacak uzunluğuna göre aşırı gelişmiş olan kişiler baldır inceltme ameliyatı için uygun adaydır.
Baldır inceltme ameliyatı sadece aşırı gelişmiş baldır kasları için yapılan bir ameliyat değildir. Bacaklarının ince ve uzun görünmesini isteyen, vücut orantısına göre baldır kası görüntüsünün düzeltilmesi gereken kişiler için de yapılan bir ameliyattır.

 

BALDIR İNCELTME AMELİYATININ SONUCU NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Ameliyattan 1-2 ay sonra ödemin büyük çoğunluğu atılmış olacağından sonucu tahmin etmek olası hale gelir. Final sonuçtan bahsedebilmek için ameliyatın üzerinden en az 6 ay ile doğrusu 1 yıl geçmesini beklemek gerekir.