BOYUN GENÇLEŞTİRME UYGULAMASI

LAZERLE BOYUN GENÇLEŞTİRME

BOYUN GENÇLEŞTİRME

Seneler geçtikçe boyun bölgesi çizgileri belirginleşir. Gıdı deformitesi dediğimiz çenemizin tam altında bir sarkıntı peydah olur.

Çağımızın hastalığı olan obezite durumlarında ise boğa boynu deformitesi dediğimiz ileri derecede yağlı ve sarkık bir boyunla karşı karşıya kalırız.

Mide küçültme-zayıflama ameliyatlarının peynir-ekmek gibi yapıldığı günümüzde bu ameliyatlardan ortalama 1 sene sonra içi boşalan ancak derisi toparlamayan bir boyun kendini gösterir.

Yukarıda sıraladığımız problemlerden başka boyun derisinin kendi içinde meydana gelen değişiklikler; yaşlılık lekeleri, güneş hasarı gibi durumlar da cilt gençleştirme ve yenileme arayışına sokmaktadır.

Boyunda meydana gelen yapısal değişiklikler ve çözüm ortakları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Deri sarkması
  2. Kas gevşemesi
  3. Aşırılaşmış yağ depoları
  4. Belirginleşmiş boyun çizgileri
  5. Boyun derisinin kendi içindeki değişiklikler

Bunlardan deri sarkmaları ve yağ depolanmalarını lazer lipoliz yöntemi ile hiç kesi yapmadan, sadece bir iğne deliğinden girerek düzeltmek mümkündür.

Eğer beraberinde kas gevşekliği varsa bu kas dokusu lazer lipoliz ile düzeltilemez. Bu durumda platisma kas plikasyonu yapmak gereklidir. Çene altında görünmeyen bir seviyede yapılan bir kesi ile girilerek boyun yüzeyel kası olan platisma kası sıkılaştırılır ve eğer beraberinde deri gevşekliği ve yağ birikimi problemleri var ise lazer lipoliz eklenir.

Belirginleşmiş Boyun Çizgileri

Belirginleşmiş olan boyun çizgileri ayrı bir rahatsızlık yaratmaktadır. Tedavisinde Botoks® ve dermal dolgunun kombine kullanılması gerekmektedir. Ayrıca Botoks® boyundaki dikine çizgi şeklinde görülen platisma bandlarını düzeltmede de kullanılabilir.

Boyun derisinin kendi içindeki renk ve deri değişiklikleri ise en iyi Madonna yüz germe (Fraksiyonel CO2 lazer-bipolar RF) ile düzeltilir. Çünkü bu lazer hem deri değişikliklerini düzeltmekte hem de derin dokularda sıkılaşma sağlamaktadır.

Ayrıca boyun bölgesi kesinlikle kendi içinde değil yüz ve boyun olarak bütünsel olarak ele alınmalıdır. Eğer boyunda problem varsa yüz derisi boyun bölgesine inmiş de olabilir. Yüz ile birlikte değerlendirmek ve doğru tekniği bu şekilde seçmek önemlidir.

Deformitenin en ileri olduğu durumlarda yüz- boyun germe operasyonu gündeme gelir.

DİKKAT

Lazerle yapılan işlemlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri cihaz kalitesidir. Güney Kore ve Çin malı lazer cihazları ucuz olması gerekçesi ile hastaneler ve birçok klinik tarafından tercih edilmektedir. Bu cihazların FDA onayı olmadığı gibi sonuçlarda komplikasyon riski yüksek olup ciddi yan etkilere yol açabilmektedir. Vücudunuzda kullanılan cihazların FDA onayları olduğundan, ameliyatınızda size bilgisi verilen cihazın kullanıldığından ve deneyimli, konusunda uzman bir doktor tarafından kullanıldığından emin olunuz.