Boyun Germe Ameliyatı

Boyun germe, yüz germe ameliyatının bir parçası olabileceği gibi, bazı insanlarda yüz yapıları, göz çevresi, ağız çevresi…vs gergin olduğu halde izole olarak tek başına bir bölgenin sorunu olarak da karşımıza çıkar.

Boyun germe ameliyatına, kişinin deforme olmuş yapıları ayrı ayrı değerlendirilerek karar verilir.

Erkekler ve kadınların boyun yapıları yaşlanma sürecinde çok farklı şekilde etkilenir. Kadınlarda boyun kasları gevşekliği genellikle boyun sarkmasına eşlik ederken, erkeklerde kas gevşekliği daha azdır veya kas gerginliği iyidir. Bu gevşeklik genellikle orta hattın iki yanında dikine bantlar şeklinde görünür.

Kas gevşekliğinin yanı sıra 2 diğer yapıda da problem görülmektedir ki bunlar derinin gerginlik derecesi ve yağ depolanmalarıdır. Dolayısıyla özetle boyun germe ameliyatı  değerlendirilirken

  • Deri gevşekliği
  • Kas gevşekliği
  • Yağ depolanması

Ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Boyun germede hangi teknik hangi durumlarda uygulanır:

  • Eğer sadece deri gevşekliği ve/veya boyunda yağlanma problemi varsa o zaman hiç kesi veya dikiş yapılmadan, “lazer lipoliz” denilen yöntemle deri sıkılaştırılır. Bu işlem bir veya üç delik açılmak suretiyle yapılır; açılan delikten lazer probu yerleştirilir, eğer yağ problemi yoksa deri, lazer enerjisi ile sıkılaştırılır. Yok eğer yağ problemi de eşlik ediyorsa yağlar eritilir ve bir kanul yardımı ile yağlar dışarı alınır. Bu lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem ayaktan yapılan bir işlem olup kişiye, boyun germe uygulamasının sonrasında bir korse takılır.

 

  • Eğer beraberinde kas gevşekliği eşlik ediyorsa çenenin altında kalan kısımda 3 cm lik enine bir kesi yapılır. Gevşek olan kas dokusu açığa çıkartılır ve dikişlerle sıkılaştırılır.

 

  • Boyun gevşekliği yüz gevşekliğine eşlik ediyorsa yüz germe ameliyatına boyun germe ameliyatı eklenir.

Boyun germe ameliyatında hangi yöntemin uygulanacağını plastik cerrahınız belirleyecektir. Bu yöntemlerden bazıları genel anestezi altında yapıldığı gibi, bazıları ise lokal anestezi altında minimal invaziv denilen ayaktan hastane yatışı gerekmeden yapılır.