BREZİLYA TİPİ POPO KALDIRMA AMELİYATI

POPO KALDIRMA AMELİYATI

Brezilya tipi popo kaldırma işlemi poponun daha genç, dolgun ve çekici görünmesi için yapılan popo büyütme işleminin adıdır. Kişinin kendi yağının fazla olduğu diğer vücut alanlarından alınan yağ dokusu, birtakım işlemlerden geçirildikten sonra popoya transfer edilir. Dolayısıyla popo büyütme işleminin en doğal yolu budur.

Kadın vücudunun olmazsa olmazı olan iki tümseğinden biri meme diğeri popodur. Özellikle son yıllardaki uygun olmayan giyim tarzı ile popo daha fazla bası altında kalarak projeksiyonunu kaybetmiştir.

 

ERKEKLERE DE BREZİLYA TİPİ POPO KALDIRMA İŞLEMİ YAPILABİLİR Mİ?

Erkeklerde de, daha az olmakla birlikte Brezilya tipi popo büyütme işlemi yapılabilir. Genellikle love handle dediğimiz belin yan kısımlarında ve arka bel üstü bölgede biriken yağlar alınarak hem o bölgeye şekil verilir hem de hiç popo şekli yok ise popo şekli de belirginleştirilir.

 

BREZİLYA TİPİ POPO BÜYÜTME İŞLEMİNDE HANGİ DURUMLARDA YAPILABİLİR? HANGİ DURUMLARDA YAPILAMAZ?

Brazilya tipi popo büyütme işlemi düz, hafif- orta sarkık veya vücudun diğer kısımlarına oranla daha küçük olan popo durumlarında yapılabilirken poponun aşırı sarkık olduğu durumlarda yapılamaz. Bu gibi durumlarda ilave lifting yani kesili kaldırma işlemi yapılmalıdır.

Ayrıca bu ameliyatın yapılabilmesi için yeterli miktarda yağın alınabileceği uygun verici bölge olma zorunluluğu vardır.

 

BREZİLYA TİPİ POPO AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Öncelikle verici bölge planlaması yapılır. Yani 2 bölgeden mi 3-4 bölgeden mi yağ alma işleminin yapılacağı belirlenir. Bu çizim işlemi bir ayna karşısında ve ayakta yapılır ve hastaya çalışılacak bölgeler ve alıcı bölge gösterilir.

Kişinin genel anestezi almasına mani bir durum olmamalıdır. Ameliyat hazırlıkları ve değerlendirilmesi tamamlandıktan sonra ilk işlem olarak liposakşın yapılır. Alınan yağlar birtakım saflaştırma işleminden geçtikten sonra elde edilen aspirat alıcı bölgeye yani popoya enjekte edildir. Özellikle poponun ¼ üst kısımlarının doldurulması hedeflenir.

 

YAĞ ALINMASINDA DiKKAT EDiLECEK NOKTALAR:

Bu aşamada dikkat edilecek en önemli nokta yağ hücreleri alınırken travmatik olmayan yöntemler kullanılmalıdır. Geniş kanul kullanmaktansa 3 mm lik ince çaplı kanuller kullanılmalıdır. Küçük çaplı kanule alınan yağ greftlerinin tutma olasılığı daha yüksektir.

Bu işlem esasında bir vücut şekillendirme işlemidir. Mide üzeri uyluk bölgesi, diz içleri, sırtın üst ve alt kısmı, karın bölgesi bir bütün olarak düşünülerek planlama yapılmalı; buralardan alınan ve normalde atılacak olan bu yağ, işlenerek ihtiyacı olan popo çıkıklığı sağlanmalıdır.

Ayrıca enjeksiyon yapılacak bölgenin üst kısmı, poponun çıkık şeklinin sağlanması için iyice oyulmalıdır.

Alınacak olan yağ çökertme ve santirifüj işleminden geçirildikten sonra ortalama total volümün yuzde 25’i enjekte edilir.

En az 2 tercihen 3 bölge kullanılmalıdır.

Düzgün, doğal görünümlü ve maksimum sayıda greft tutması için yapılan enjeksiyon yüzlerce kere, küçük miktarlarda ve tri-planar yani 3 boyutlu olmalıdır.

Doğru teknik kullanıldığında alınacak sonuç primer ve tek olarak verici bölgenin volümüne bağlıdır. Eğer bol miktarda yağ alınabilecek verici alan varsa projeksiyon daha fazla, yok eğer verici bölge yağ dokudan zengin değilse sonuç daha az bir  projeksiyon olarak ortaya çıkacaktır. Ortalama yanak başına 500-1000 cc infiltrasyon yapılabilmektedir.

İyi bir sonuç almak için 2 nokta çok önemlidir:

1) Uygulanan cerrahi teknik

2) Verici bölge. Işte bu iki belirleyiciye göre zaman zaman daha fazla sonuç istenilmesine rağmen ulaşmak mümkün olmayabilir.

 

POPO BÜYÜTMEK İÇİN BAŞKA YÖNTEM VAR MIDIR?

Eğer verici bölge yeterli değil ise silikon popo implantından başka bir seçenek yoktur. Bu birinci durumdur. Ikinci durumda ise popodaki sarkıklık ileri boyutta ise Brezilya tipi popo büyütme ile bu sarkıklık düzeltilemez; ilave olarak kaldırma tekniklerinden uygun olanı kullanmak gerekir.

 

AMELİYAT SONRASI DÖNEM HAKKINDA

 • İlk hafta yatak istirahati yapılmalı ve bol sıvı tüketilmelidir.
 • 3 hafta boyunca Popo üzerine direk olarak oturulmamalıdır
 • 3 hafta boyunca araba kullanılmamalıdır
 • 2 hafta boyunca korse giyinilmelidir.
 • 4 hafta sonra normal fiziksel aktivitelere dönülür.
 • Eğer ülke veya şehir dışından geliyorsanız istanbulda 7 gün süre ile kalmanız gerekecektir.
 • Eğer yukarıdaki talimatlara uyulmazsa greft alımı daha zayıf olacaktır.

 

OLASI RiSKLER VE KOMPLiKASYONLAR NELERDiR?

 • Her cerrahide olduğu gibi Brezilya tipi popo büyütmede de risk vardır. En azından vücudun kendi dokusu kullanıldığı için riskler silikon kullanımına göre daha azdır. Veya kesi ve germe işlemi olmadığı için bu işlemlere ilave doğabilecek riskler yoktur.
 • Şişlik ve morarma kaçınılmazdır ancak geçicidir.
 • Hissislik ve ağrı olacaktır ancak geçicidir.
 • Yağ embolisi riski her cerrahide olduğu gibi bu cerrahide de mevcuttur.
 • Liposakşın yapılan bölgelerde çatlaklar oluşabilir. Ancak sonrasında lazer kullanılmasıyla düzeltme mümkün olabilir.
 • Kanama olabilir.
 • Greft kaybı olabilir.

EN ÇOK MERAK EDİLEN 3 SORU?

1.Yağın kalıcılığı ne kadardır?

Transfer edilen yağın bir kısmında mutlaka kayıp olacaktır. Ancak tutan yağ, ekstrem durumlar haricinde ömür boyu kalıcıdır.

 

2.Eğer kilo kaybedersem popom küçülür mü?

Kilo alınması ve verilmesi karın bölgesinde nasıl etki yaratıyorsa transfer edilen bölgede de benzer şekilde etki edebilir. Kilo verilirse popo küçülebilir veya benzer şekide kilo alınırsa popoda büyüme olabilir. Dolayısıyla vücut bir kere şekillendirilince kilo sabit kalmalıdır. Ayrıca kilo alınıp verilmesi verici bölgelerde de deformasyona yol açabilir.

 

3.Popo büyütme dolgu maddesi ile yapılabilir mi?

Böyle uygulamalar vardır. Ancak vücutta erimeyen, binlerce partiküle ayrılan dolgu maddeleri popoya enjekte edildiğinde potansiyel risk teşkil etmektedir. Ayrıca kaliteli dolgu kullanıldığındaki maliyet ameliyat maliyeti ile benzer olacaktır. Brazilya tipi popo büyütmede kişinin kendi yağı kullanıldığı için herhangi bir red reaksiyonu olası değildir.