Doğum Sonrası Estetik Operasyon

Mommy Makeover

Her ne kadar “Annelik” dünyanın en yüce makamı olsa da gebelik ve emzirme kadın vücuduna geri dönüşümsüz etkiler bırakır. Diyet ve egzersiz yetersiz kalırsa kadının kendine güveni sarsılır ve vücudundan utanır hale gelir.

Dr. Türker ÖZYİĞİT meslek hayatını, anneleri, hamilelik öncesi görünümüne geri döndürmeye adamıştır. Doğum sonrası estetik (mommy makeover) çekici ve dolgun göğüsler, düz ve sıkı bir karın, diri ve normal boyutlarda genital bölge yaratmak gibi çeşitli cerrahi işlemleri bir tedavi altında toplamayı hedefler: Mommy makeover sonrası anne kendini özgüvenli, çekici ve konforlu hisseder, cinsel hayatında rahatlar ve anneliğinin kendinden götürdüklerini geride bırakır, kendisine getirilerine daha sıkı sıkıya bağlanır.

Doğum sonrası bazı kadınlar kolaylıkla doğum öncesi dönemlerine dönerken, bazı kadınlarda ise bu mümkün değildir. Gebelikteki kilo alma-verme olayı, doğum çatlaklarına, karın duvarı kas gücünün azalmasına ve gebelik ve arkasından da emzirme ise sarkık göğüslere yol açar. Mommy make-over işlemi aşağıdaki tedavi seçeneklerinden bir veya birkaç tanesini aynı anda kullanarak bütünsel bir düzeltme sağlamayı hedefler:

 1. Liposuction ile vücut şekillendirme:

Lazer yardımlı yapıldığında, beraberinde deri sıkılaşması da sağlanmaktadır. Lazer yardımlı liposuction işlemi aynı zamanda FDA onaylı bir işlemdir.

 1. Karın germe:

Beraberinde karın kasları sıkılaştırılmakta ve dikine ve çukur şekilli yeni göbek deliği dizayn edilmektedir.

 1. Meme dikleştirme veya büyütme:

Bazı emzirmelerden sonra gebelik öncesi yeterli büyüklüğü mevcut olan memelerde küçülme meydana geldiği görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda meme dikleştirmesine ilave olarak protez ile özellikle memenin boşalan üst kısımlarında dolgunluk sağlanabilir.

 1. Uyluk germe:

Özellikle uyluğun genital bölgeye yakın olan üst ve iç kısımlarında iki uyluğun yürürken veya istirahat pozisyonunda birbirine teması kişiyi son derece rahatsız eden bir durumdur. Bu problem lazer yardımlı liposuction ile düzeltilebileceği gibi uyluk iç kısmının gerilmesi de bazı ileri durumlarda gerekebilmektedir.

 1. Kol germe:

Bazen doğum öncesi mevcut olan durumun daha da kötüleşmesi bazen de doğum sonrası daha önce hiç olmayan kol çapının artması kıyafet bulmakta zorluğa neden olmaktadır. Bu problem de yine ciltte de sıkılaşmayı sağlayabilen lazer yardımlı liposuction yöntemiyle çözülmektedir.

 1. Popo germe:

Popo problemleri iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Birincisi popo sarkması, ikincisi popoda volüm kaybı. Bu bölge aynı memelerde olduğu gibi doğum sonrası etkilenebilmektedir. Eğer sarkıklık orta veya aşırı durumlarda ise popo üzerinden veya arasından yapılan bir kesi ile poponun kendi dokuları eski yerine askılanabilir veya bir protez koymak da icap edebilir. Eğer poponun sarkıklığı yok ancak hacminde erime mevcut ise o zaman Brezilya tipi popo büyütmekten bahsedilir.

 1. Brezilya tipi popo kaldırma:

Bu, kişinin başka verici bölgelerdeki kendi yağ dokusunu kullanarak alınan yağın belirli işlemlerden geçtikten sonra kök hücreden zengin olan kısmının popo bölgesine transfer edilmesi işlemidir.

 1. Vajinal sıkılaştırma:

Özellikle genital bölge doğumlardan primer ve en çok etkilenen bölgedir. Bu bölgelerde gebelik esnasında meydana gelen aşırı büyüme doğum sonrası geri dönmeyebilir veya kanal, özellikle vajinal doğumlardan sonra veya sezaryen doğumlardan sonra da deforme olabilmektedir. Ayrıca bu problemler hem fonksiyonel hem de hijyenik sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu bölge gevşemeleri veya büyümelerinin tamamı lazer yardımlı işlemlerle ayaktan düzeltilebilmektedir.

Genital bölge ile ilgili diğer problemler için lütfen ilgili sayfamızı ziyaret ediniz. https://www.turkerozyigit.com/genital

Dr Türker ÖZYİĞİT doğum sonrası hastalarının, gebelik ve emzirme olaylarının kadın vücudunda yarattığı değişimleri ve bozulmaları uzun senelerdir tecrübe etmiş ve konusundaki bilgi ve tecrübesiyle kadın hastalarına Dünya Ticaret Merkezi’ndeki kliniğinde hizmet vermektedir.

Mommy Makeover işlemi ile esas hedeflenen kadın vücudu kıvrımlarının yeniden oluşturulmasıdır.

Kadın vücudunun doğal belirli kıvrımları vardır bunlar bel oyukluğu ve meme ve popo çıkıklığıdır. Ayrıca uyluk-diz içi, basen bölgelerindeki fazla yağların traşlanması ve popo projeksiyonunun sağlanması gerekmektedir.

Doğum ve emzirme sonrası vücuttaki değişimleri bölge bölge inceleyecek olursak:

 

KARIN BÖLGESİ DEĞİŞİMLERİ:

Gebelik esnasında karın bölgesinde meydana gelen en belirgin değişiklikler doğal olarak bu bölgede olmaktadır. Gebelik esnasında değişen hormonal profil ile karın kasları gevşer (diastazis rekti), ve rahim ve bebeğin yerleşeceği bir hazne oluşturur.  Bazı şanslı kadınlar gebelik-emzirme sonrası eski karın dokularına yakın bir hale dönerken birçok kadın ise doğum çatlağı, karın kasları üzerinde yağ birikimleri, göbek deliği şekli bozulması gibi problemleri yaşar olurlar. Ayrıca bilindiği üzere sezaryen ameliyatlarından sonra karın-üçgen bikini bölgesi (pubik bölge) arasında bir iz kalmaktadır. Bu izin üst tarafında kalan kısımda bir katlantı oluşması çok sık yakınılan bir durumdur. Bununla birlikte pubik bölgede yağ toplanması da durumu daha rahatsız edici hale getirebilmektedir.

 

MEMELERDEKİ DEĞİŞİMLER:

Laktasyon denilen memelerde süt üretimi esnasında süt bezleri büyür ve büyük ölçüde memenin yağlı kısmının yerini alır. Emzirme işlemi sonlandırıldıktan sonra büyümüş olan süt bezlerinin küçülmesi neticesinde memenin genişlemiş olan zarfı artık memeye büyük gelmeye başlar. Çünkü bu zarfın örteceği yeterli meme dokusu kalmamıştır. Bu sebepten dolayı genellikle hanımlar memelerinin özellikle de üst kısımlarının dolgunluklarının yok olmasından veya sarkmasından, çatlamasından yakınırlar.

 

VÜCUT KONTURLERİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER:

Gebelikte alınan kilolar geri verilmesine rağmen basen, sırt, uyluk, diz içi gibi bölgelerde yağ depoları oluşur ki bu yağlar diyet veya egzersize bile dirençlidir. Gebelikte meydana gelen hormonal değişimler bu yağ depolarının sebebidir.

 

MOMMY MAKEOVER İÇİN KİMLER İDEAL ADAYLARDIR?

Aşağıda sıralanan maddelerden herhangi birinden yakınmanız varsa mommy makeover için potansiyel bir adaysınız:

 • Memelerinizde boşalma veya sarkma mevcut ise
 • Karın bölgenizde doğum çatlağı kalmış, veya sezaryen izinizin üzerinde katlantı oluşmuş ise
 • Gevşemiş bir karın duvarınız ve sarkmış bir göbek deliğiniz mevcut ise
 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde diyet ve egzersize rağmen erimeyen bir kısım bulunuyor ise

Mommy makeover için ideal adaysınız.

 

MOMMY MAKEOVER İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Mommy Makeover işlemi genellikle iki veya daha fazla prosedürün aynı seansta  bir araya gelmesinden oluşur.  Örneğin karın germe, liposuction meme büyütme, genital sıkılaştırma gibi. İlave olarak uyluk ve popo kaldırma gibi işlemler de eklenecekse ameliyat iki aşamada yapılmalıdır.

İkinci seans olarak kol germe, uyluk germe işlemleri yapılabilir.

Hangi işlemlerin aynı seansta kombine edileceğini Op. Dr. Türker Özyiğit ameliyat öncesi planlayacak ve size sebepleri ile anlatacaktır.

 

İYİLEŞME SÜRESİ:

Birden çok prosedür aynı seansta kombine edildiği için bir iyileşme süresinde birden çok iyileşme gerçekleşmektedir. İyileşme süresi kişiden kişiye ve kombine edilen prosedürden prosedüre değişmekle birlikte ortalama 1 – 7 gün arasında değişir.