DUDAK KALDIRMA

ÜST DUDAK GERME AMELİYATI

İZSİZ ÜST DUDAK KALDIRMA

 

Dudaklar, yüzün alt üçte birlik bölümünün merkezini oluşturur ve ifade, iletişim ve cinsel çekicilikte önemli rol oynar. Medyada dahi seksi dudaklarıyla öne çıkan birçok sanatçı biliriz. Tüm bunlar halk arasında da dudak estetiğine ilgiyi arttıran sebeplerdir.

Uzun yıllardır dudak içine enjekte edilen dolgu maddeleri ya da ameliyatla konulan kalıcı implantlar, son senelerde de bunlara ilave olarak yağ transferi ile kendi dokusu ile dudak dolgunlaştırma gibi dudakları daha dolgun ve çekici gösterecek yöntemler kullanılmaktadır.

Dermal dolgular, dudakları dolgunlaştırıp daha gösterişli bir hale getirmek için kullanılmakta ise de, dudağın hacmini arttırmak yapbozun sadece bir parçasıdır. Üst dudağın normalden uzun olduğu durumlarda, dolgu dudağı daha da uzamış gösterecektir. Oluşan bu yeni deformiteyi düzeltmek oldukça zordur.

Üst dudak uzunluğunu azaltmak için eskiden hepsi cerrahi olarak keserek çıkarmaya dayalı 2 yöntem kullanılırdı.

  1. Burun tabanından deri çıkarılması ile,
  2. Tam dudak çizgisi üzerinden kesip deri çıkarılması ile,

üst dudağın yukarı kalkarak renkli kısmının daha fazla görünmesi ve bu kısım üzerindeki alanın kısalması amaçlanırdı. Bu yöntemler hala kullanılmakla birlikte görünür şekilde iz bırakan yöntemlerdir.

Yeni gelişen teknikler, özellikle plastik cerrahide izlerin azaltılması ve daha az görünür ameliyat izi bırakmak üzerine bizlere yardımcı olmaktadır.

 

İZSİZ ÜST DUDAK KALDIRMA AMELİYATI NASIL YAPILIR?

İzsiz üst dudak kaldırma (dudak asma) ameliyatında da, burun içinde yapılan bir kesi ile üst dudağı kısaltıp yukarı kaldırmak mümkün olabilmektedir. Burnun ön bölümündeki kemik dokuya desteklediğimiz bir dikiş ile, hiçbir görünür iz bırakmadan, tamamen burun içinde çalışarak genç hastalara da hitap edebilen bir yöntem olarak kullanmaktayız.
Bu teknik, Op. Dr. Türker Özyiğit tarafından özellikle hiç iz bırakmadan üst dudağı kısaltıp kaldırarak, dudak şeklini iyileştirmek için seçilmektedir. Türkiye’de bu yöntemi 2013 yılından beri uygulayan tek Plastik Cerrahi Uzmanı olan Dr. Özyiğit, özellikle burun ucunun düşüklüğünden şikayet eden hastalar için de ek bir fayda olduğuna dikkat çekmektedir.

Burun ucu aşırı kalkık olan hastalarda ise üst dudak kaldırma ameliyatı öncesinde bu kalkıklığı düşürmek için tip-rinoplasti ameliyatı da yapmak gerekebilir.

 

DUDAK KALDIRMA AMELİYATINA KİMLER UYGUN ADAYDIR?

  1. Üst dudağının renkli kısmı çok ince görünüyorsa
  2. Dinlenme halinde ağız hafif açık pozisyonda üst dişler üst dudakla örtülüyorsa
  3. Gülerken dahi üst dişler görünmüyor ya da çok hafif görüntü veriyorsa
  4. Yüz orantısına göre üst dudak-burun arası bölüm olması gerektiğinden uzun ise
  5. Gençseniz ve bu bölgede, izle iyileşen üst dudak kaldırma ameliyatlarını kapatacak kırışıklığınız bulunmuyorsa

Doğru adaysınız demektir.