GÖBEK DELİĞİ ESTETİĞİ NEDİR?

GÖBEK DELİĞİ ESTETİK AMELİYATI

Göbek deliği tarih ve kültürler boyunca gençlik ve güzelliğin bir işareti olarak kabul edilmiştir. İnsanoğlunun gözü ister istemez vücudun bu noktasına kaymaktadır. Bu sebepten göbek deliğinin şekli ve konumu çok önemlidir.

Peki ideal bir göbek deliği şekli nasıl olmalıdır?

  • Küçük olmalı
  • Enlemesine değil boylamasına elips şeklinde olmalı
  • İçeri çökük olmalıdır, yani içine su dolabilmelidir.

Oysaki vücut şekillendirme hastalarında göbek deliği çok değişik formlara dönüşebilmektedir.
Genç göbek deliğinin ideal boyutu kişinin vücut şekline ve isteklerine göre planlanır.

Göbek deliği, karın germe ameliyatlarında rutin olarak şekillendirildiği gibi, artık lazer yardımlı liposakşın sayesinde karnı germeden sıkılaştırmak mümkün olabildiği için izole olarak göbek deliği şekillendirme yapılması gerekebilmektedir.

Bazen de hiç karın germe ya da liposakşın ihtiyacı olmayan, gayet formda ve bel oyuğu da olan ideal vücutlu bir hanımda göbek deliği arzu edildiği şekilde olmayabilir, şekillendirme ihtiyacı olabilir.

Tedavisi cerrahi olup sadece göbek deliği şekillendirilecek ise lokal anestezi altında yapılabileceği gibi diğer işlemlerle kombine edildiğinde genel anestezi uygulanmaktadır.

Karın germe ameliyatı yapılırken veya deforme olmuş göbek deliği şekli düzeltilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dikiş hattının içeride kalması ve göbek deliğinin tabana fiksasyonunun iyi yapılmasıdır. Bu iki kural sayesinde ameliyatla ilgili herhangi bir görünür iz kalmayacak ve çukur, içine su dolabilecek bir göbek deliği mümkün olacaktır.