UYLUK GERME AMELİYATI

UYLUK GERME TEKNİĞİ

Uyluk bölgesindeki deri ve yumuşak dokular kilo alma/verme, yaşlanma, güneş hasarı, genetik nedenlerden dolayı elastikiyetini kaybedebilir.

İki çeşit uyluk germe tekniği vardır.

  1. Mini Uyluk Germe: Kısa ve enine kasık bölgesine gizlenmiş iz ile yapılan teknik
  2. Uzatılmış Uyluk Germe: Vertikal denilen boylamasına iz bırakan ameliyat yöntemidir.

Uyluk bölgesinin dış kısmının ise sarkması çok daha nadirdir ve aşırı kilo verme sonrası alınan kilolardan sonra gözlenir.

 

İDEAL UYLUK NASIL OLMALIDIR?

Uyluk iç kısmı düz ve sıkı olmalıdır. Hafif-orta dereceli yağ dokusu olmalı ancak kesinlikle birbirine değmemelidir. Kilo değişimleri sonucu elastikiyetini kaybetmiş uyluk bölgesi yürürken veya ayakta dururken birbirine sürter.

 

BU AMELİYAT İÇİN KİMLER UYGUN ADAYDIR:

Öncelikle Vücut kitle indeksi 35 den küçük, tercihen 30 dan da küçük olmalıdır. Ameliyattan 2 hafta önce sigara içilmesi bırakılmalıdır.

 

MİNİ UYLUK GERME İÇİN EN İYİ ADAYLAR:

İç Uyluk bölgesinin 1/3 üst kısımlarında gevşeklik olan kişiler mini uyluk germe ya da kısa izli uyluk germe ameliyatı için uygun adaylardır. Bu kişiler genellikle yaşlanma ile alakalı, orta dereceli kilo almı ya da güneş hasarı olan kişilerdir.

 

UZATILMIŞ UYLUK GERME İÇİN EN İYİ ADAYLAR:

Aşırı kilo verme sonrasında veya bariatrik cerrahi sonrası grupta yer alan hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır. Bu kişilerde uyluk bölgesinde boydan boya sıkılaşma gerekeceğinden kesi diklemesine yapılmaktadır.

Kısa iz tekniği sadece uyluğun 1/3 üst kısmında iyileşme sağlayacağı için bunun aşağısında bir iyileşmeye fayda sağlamayacağı unutulmamalıdır.

Boylamasına olan keside uzun iz kalır.

Boylamasına iz tekniğinde şort veya mini etek gibi kıyafetlerden görülebilen bir skar mevcuttur. Bu yönteme karar verilirken bu durum mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu iz kabul edildiği taktirde ince ve gergin bir uyluk bölgesine kavuşmak mümkündür.

Özellikle aşırı kilo kaybının görüldüğü bariatrik cerrahi ameliyatları sonrasında bu kısmın elastikiyeti çok azaldığı için uzun skarlı yöntemi seçmekten başka bir çare yoktur. Cerrahiden birkaç ay sonra bir miktar gevşeme kaçınılmazdır.

 

KESİLER:

Bütün cerrahi işlemler bir iz bırakır. Plastik cerrahi izleri vücudun en az görünen yerlerine saklamayı hedefler. Iki farklı kesinin yapıldığı uyluk germe işlemi vardır:

  1. Enine (kısa) iz bırakan mini germe: İz, kasık katlantısında başlar, aşağı ve kalçanın arka tarafına doğru dolanır.
  2.  Dikine (uzun) iz bırakan germe: İz, uyluk iç tarafından yukarı seviyeden başlar, uyluk iç kısmının içinde olacak şekilde aşağı doğru iner. Bazen diz seviyesinde biter; bazen de hafif yukarıda sonlanabilir.

 

AMELİYATIN DETAYLARI:

Uyluk germe iki aşamada gerçekleştirilir. Birinci aşama liposakşın aşaması, ikinci aşama ise yumuşak doku çıkartılması aşamasıdır. Ameliyat öncesi ayakta durma pozisyonunda çizim yapılır, bu aşamada bırakılacak olan izlerin olası lokasyonu gösterilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır.

 

MİNİ UYLUK GERME:

Dr. Türker öncelikle uyluk bölgesine liposakşın yapmayı planmaktadır. Liposakşını takiben daha önce planlanan hilal şeklinde bir doku çıkartılarak iz kasık ve kalça bölgesinde iç çamaşırın içine lokalize edilmektedir.

 

UZATILMIŞ UYLUK GERME:

Bu teknikte Dr. Türker bütün uyluk boyunca liposakşın yapmayı planlamaktadır. Liposakşın uyluk çapını çepeçevre daraltarak daha fazla doku çıkartılmasına olanak sağlar. Liposakşın bittikten sonra uyluk iç kısmından boylamasına doku çıkarılır ve estetik tekniklere uygun olarak onarım yapılır.

 

İYİLEŞME SÜRECİ:

Ameliyattan sonra 1 ay boyunca ağır fiziksel aktivite yapılmaması gerekmekte olup ameliyat günü akşamı hasta ayağa kalkar ve hemşire tarafından yürütülür. Bir korse giyilir; hafif morarma ve şişme doğaldır. İlk gece hastanede kalınır. Ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilerek taburcu edilir. 1. Gün viziti sonrası 1. hafta, 2. hafta, 6. hafta ve 6. ayda takibe çağırılır. Bu aşamalarda resimler çekilerek karşılaştırmalar yapılır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi komplikasyon riski mevcut olup bu riskler oldukça düşüktür.