İPLE YÜZ GERME UYGULAMASI

YENİ BİR YÜZ GERME TEKNİĞİ

Kaş, orta yüz, alt göz kapağı ve nazolabial-orta yüz, ağız çevresi ve boyun bölgelerindeki hafif-orta gevşeklikler ve sarkıklıklar iple germe yöntemi ile düzeltilebilmektedir. Ameliyat endikasyonu konulmamış olan hastalarda minimal invaziv denilen narkoz verilmeden, ayaktan yapılan bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

İple yüz germe uygulamasında; yapısında, balık tutmakta kullanılan olta kancasına benzer yapılar olan iplikler yüzün ihtiyacı olan bölgelere yerleştirilmekte ve yüzün sarkık olan yapıları gerilmektedir. Kullanılan bu cerrahi ipliklerin bir ömrü vardır ve bu sürenin sonunda vücut tarafından tamamen emilmektedir. Dolayısıyla “iple germe” peryodik aralıklarla tekrarlanmalıdır.

İple yüz germe yöntemi örümcek ağı yöntemi değildir. Örümcek ağının aksine gerçekten etkilidir ve uzun ömürlüdür.

İple yüz germe yöntemi tekniği nasıldır?

İple yüz germe yönteminde planlama yapılan, ipin yerleştirileceği hat boyunca aralıklarla lokal anestezi uygulanır. Hemen sonrasında ip cilt altına yerleştirilir. Kişi, ayağa kalkar ve yürüyerek klinikten ayrılır. Herhangi bir acı, ağrı olmaz.

İple yüz germe yönteminden sonra dikkat etmek gereken şeyler var mıdır ve ne kadar süre ile dikkat etmek gerekir?

iple germe uygulanan kişiler özellikle uygulama yapılan bölgelerde tersine germe hareket yapmamalıdırlar; bu bölgelere dokunma, keseleme, masaj yapma hareketlerinden kaçınmalıdırlar. Aksi halde dokuda yırtılma meydana gelebilmektedir. Ayrıca uygulama yapılan bölge üzerine yatmaktan ve aşırı mimik yapmaktan kaçınılmalıdır. Özellikle ilk 1 hafta ve takip eden 20 gün kadar dikkat edilmelidir.

İple germe yapılırken fazla olan deriden hiç çıkartılma yapmadan bu sarkmış olan deri fazlalığı nasıl düzelebilmektedir?

Hafif-orta deri gevşekliği iple askılamadan sonra adapte olabilmektedir. İlk uygulama sonrasında deformitenin derecesine göre, akut dönemde, cilt bölgesinde katlantılar oluşabilir. Bu katlantılar 15-25 gün içinde yüzde yüz oranında düzelmektedir. Deri sarkmasının ileri derecede olduğu kişilerde iple germe uygulanmamalıdır. Bu kişilerde cerrahi endikasyonlar üzerinde durulmalıdır.

İple germe yöntemi bir ameliyat mıdır?

İple germe yöntemi bir ameliyat değildir. Herhangi bir kesi yapılmamaktadır ve herhangi bir dikiş atılmamaktadır.

İple germe yöntemi uygulandıktan hemen sonra sosyal yaşantıya devam edilebilir mi?

İple germe yöntemi uygulandıktan sonra kan kaybı olmaz, fiziksel güçte bir azalma olmaz, ancak hüz kaslarını kasmaya neden olabilecek aşırı fiziksel aktiviteler ve terlemelerden kaçınılmalıdır.

Yeni iple askılama tekniği narkozsuz, hastane yatışsız, ve uzun süreli yüz germe efekti yaratabilen bir yöntemdir.

İple yüz askılama tekniği ortalama 45 dakika süren lokal anestezi altında yapılan ve anında sonucu göstermesiyle kişide fark yaratan bir uygulamadır. 2 gün ila 2 hafta arasında süren iyileşme sürecinden sonra doğal görünüme ulaşılır ve uygulama ile alakalı herhangi iz kalmaz.

 

İPLE ASKILAMA NE DEMEKTİR? 

Yüzde aşağıya doğru sarkmış olan yumuşak dokuyu askıya almak için geliştirilmiş bir tekniktir.

 

HANGİ BÖLGELERDEKİ SARKMALAR BU YÖNTEM İLE DÜZELTİLEBİLİR?

Çene konturu, nasolabial bölge, kaşın kuyruk kısmı, boyun, orta yüz sıklıkla uygulama yapılan bölgelerdir.

 

UYGULAMA NE KADAR ZAMAN ALIR? 

İple yüz germe için bölgesel uygulamalar 25 dakika alırken genel uygulama ortalama 45 dakika almaktadır.

 

İYİLEŞME SÜRESİ NE KADARDIR?

İple yüz germe estetiğinde hastalar uygulama biter bitmez yürüyerek evlerine giderek normal günlük aktivitelerine devam edebilirler. Sadece uygulama yapılan bölgelere basınç olmaması gerekmektedir.

 

İPLER NE KADAR SÜREDE ERİRLER? 

Bu süre ortalama 2 yıl olarak bildirilmektedir.

 

İPLE ASKI TEKNİĞİ KLASİK YÜZ GERME TEKNİĞİNE ALTERNATİF MİDİR?

İple yüz askılama tekniği yüz germe sonuçlarını yakalayamaz.  Ancak yüz germe ameliyatını ötelemek için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca iple askı tekniği başka yöntemlerle de kombine edilebilir.

 

İPLE ASKILAMA TEKNİĞİ ÖRÜMCEK AĞI TEKNİĞİ İLE AYNI MIDIR?

Hayır, kesinlikle değildir. Örümcek ağı yöntemi sonuçları tatminkar olmayan, sadece ticari olarak iyi pazarlanmış bir yöntem olup genellikle Plastik Cerrahlar tarafından tercih edilmez.