KEPÇE KULAK DÜZELTME AMELİYATI

KEPÇE KULAK GERME


Çocuk ve erişkinler için kişinin kendi kendisine olan öz saygı ve öz güvenini etkileyen en önemli doğumsal anomalilerden biri de kepçe kulak olarak nitelendirilen, dış kulağın kafatasına ideal açıdan daha büyük açı yapması durumudur. Psikolojik olarak etkilenme ilkokul birinci sınıftan itibaren bazen daha da önce başlamaktadır. Kulakların saçlarla kamufle edilmeye çalışılması, daha çocukluk yaşlarda kişinin bu noktaya odaklanmasıyla kişilik gelişimi ve sosyal gelişimi üzerinde baskı doğurmaktadır.

 

KEPÇE KULAK AMELİYATI İÇİN KİM DOĞRU ADAYDIR?

Anatomik tanım olarak kafatası ile 25 dereceden fazla açı yapmış kulakları kepçe kulak olarak tanımlıyoruz. Eğer çocuk ciddi bir sağlık problemi olmayan sağlıklı bir birey ise ve 7 yaşına ulaşmışsa bu ameliyat için uygun bir adaydır.

 

AMELİYAT NASIL YAPILMAKTADIR, AMELİYAT SÜRECİ NASILDIR?
Ameliyatı ortalama 2 saat kadar sürmektedir.

Çocuklarda genel anesezi altında yapılırken erişkinlerde lokal anestezi tercih edilmektedir.

Kulağın kıkırdaklarını ortaya çıkarmak için kulak arkasında bir kesi yapılır. Kıkırdaklar yeniden şekillendirilir ve yeni verilmesi istenilen şekilde dikişler ile sabitlenir. Ayrıca kulak, kafatası ile yaptığı açı yeniden yapılandırılarak kulağın kafaya daha yakın olması sağlanır. Takiben kulak arkasındaki kesi eriyen dikişlerle onarılır ve dikiş almaya gerek kalmaz. Ameliyat kesileri kapatıldıktan sonra kulağı yeni pozisyonunda tutmaya destek olamak için özel bir pansuman yapılır.

Ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilerek eğer lokal anestezi yapılmışsa hasta hemen gönderilir; eğer genel anestezi altında yapılmışsa 1 gece hastanede yatırılır. 1 hafta gece gündüz bandaj takılırken takip eden 3 ay boyunca sadece uyku esnasında bandaj takılmalıdır.

İlk pansuman açıldıktan sonra hafif şişlik ve morluk olabilmekle birlikte kulakların yeni şekli hemen görülür ve kişiyi ve aileyi tatmin eder.

Final sonucun oluşması her estetik ameliyatta olduğu gibi 1 yılı bulacaktır.

Ayrıca kulak arkasında yapılan kesi kapatıldığı zaman kulağın kafaya yaklaşmasıyla birlikte dikişler tamamen görünmez hale gelirler ve kamufle olurlar.

 

UZMAN NOTU:

KESİ YAPILMADAN YAPILAN KEPÇE KULAK AMELİYATLARI ETKİN MİDİR – GÜVENİLİR MİDİR?

İnternette yapılan reklamlarda hiç kesi yapılmadan, 20 dakikada bitirilen kepçe kulak ameliyatını duymuş olabilirsiniz. Sahsi tecrubelerime göre bu teknik kepçe kulak problemini düzeltmede geçerli bir teknik değildir. Bunu şu şekilde açıklayabilirim:

  1. İğne ile dikişi yerleştirirken Skorlama (kulağın yeni şekline alışabilmesi için çizerek kıkırdak hafızasını silme işlemi) yapmak mümkün değildir. Dolayısıyla uzun dönem sonuç tahmin edilemez.
  2. Komplikasyon oranı daha yüksektir. Dikişlerin sıklıkla yüzeye çıktığına ve enfeksiyon için risk teşkil ettiğine çok zaman şahit olmuşumdur. Eğer böyle bir aşamada enfeksiyon gelişirse kıkırdak erimesine yol açılması kaçınılmazdır.
  3. Sadece kulağa dikiş konulmasıyla birçok destekten mahrum kalan kulakta eski şekline dönme yaşanır.