KOL GERME AMELİYATI

KOL GERME OPERASYONU

ÜST KOL GERME
Üst kol germe, diğer adıyla Brakioplasti üst koldaki gevşek deriyi gererken bir yandan da yarasa kanadı görüntüsü veren fazla yağ dokusunu alır ve kola yeniden şekil verir. Doğal yaşlanma veya kilo kaybı sonrası oluşan deri fazlaları atıldığında koltuk altından dirseğe kadar olan bölümdeki cilt tamamen gerilebilir. Bazı durumlarda liposuction  sonucu iyileştirmekiçin ameliyata eklenebilir.

 

NE ZAMAN KOL GERME AMELİYATI DÜŞÜNÜLMELİDİR?

  • Eğer kilonuz normal ise fakat üst koldaki fazlalıktan dolayı kendinizi rahatsız hissediyorsanız
  • Eğer aşırı kilo kaybınız olduysa ve üst kol deri ve yağ fazlası yarasa kanadı görüntüsü yaratıyorsa

 

KİMLER KOL GERME ADAYIDIR?
Önemli miktarda kilo kaybı yaşandığında ciddi bir egzersiz programına girilse dahi yarasa kanadı şeklindeki kol altı sarkıklığının devam ettiğini görürüz. Üst kol görüntüsü egzersiz ile biraz daha iyileştirilse bile kol altındaki deri sarkıklığı egzersiz ile düzeltilemez.
Eğer genel sağlık durumunuz iyi olumlu ve realistik beklentileriniz var ise bu ameliyat için uygun adaysınız.

 

KOL GERME TEKNİKLERİ
Seçilecek olan kol germe ameliyatı tekniği cilt kaliteniz (elastikiyeti) ve kol altınızda sarkan deri ve yağ fazlasının durumuna göre belirlenir.

 

LİPOSUCTİON
Eğer cildiniz yeterli elastikiyette ve yağ dokunuz alındıktan sonra gerekli sıkılaşmayı sağlayacak kalitede ise kol liposuction’u tercih edilebilecek bir yöntemdir. Eğer cildiniz yetersiz derecede elastik ise yağ alınması sonrası doku sarkıklığı çok daha belirgin olacaktır. Liposuction standart kol germe ameliyatlarına da eklenebilen şekillendirici bir işlemdir.
Liposuction ameliyatlarında sadece liposuction kanülünün vücuda girdiği noktalarda çok küçük izler olur ve bunlar da zaman içinde kaybolur.

 

LAZER LİPOSUCTİON
Klasik  liposuction’dan farklı olarak lazer liposuction ile daha pürüzsüz yüzeyler elde edilebilir, damar-sinir yapıları korunur , daha hızlı iyileşme sağlanır ve sonuç daha hızlı ortaya çıkar. Lazerin bir avantajı da deri elastikiyetini arttırarak sıkılaştırmayı güçlendirir.
Lazer liposuction kanülü bir enjektör iğnesi kadar ince olup ameliyat sonrası noktasal iz bırakır, çok kısa bir süre içinde izler kaybolur.

 

MİNİ KOL GERME
Aşırı sarkık deri eğer koltuk altına yakın olarak yerleşmiş ise koltuk altı kat çizgisinden bir kesi yapılarak bu bölgedeki yağ fazlası alınır cilt gerginleştirilir. Bu yöntem daha çok kol altı bölgesine yakın deri katlantılarının oluştuğu aşırı yağ dokusunun çok fazla olmadığı durumlarda tercih edilir.
Mini kol germedeki iz tamamen koltuk altı kat yerine isabet eder, kol kalkmadığı sürece iz görünmez. Zaman içinde izler silinerek görünmez hale gelebilir.

 

STANDART KOL GERME
Eğer aşırı sarkmış deri tam bir yarasa kanadı görünümünde koltuk altından dirseğe kadar uzanıyorsa  düzeltilmesi için tek çare standart kol germe amelitıdır. Bu ameliyatta koltuk altından dirseğe kadar kolun iç kısmından tam bir kesi yapılır. Bu bölgedeki aşırı deri ve yağ fazlası alındığında ortaya çıkan iz ayakta kollar aşağı sarkıtıldığında kolun vücuda bakan yüzünde gizlenecektir.

 

GENİŞLETİLMİŞ KOL GERME
Genişletilmiş kol germe standart kol germeye benzemekle birlikte koldan gelen kesi sütyen çizgisine kadar uzatılarak o bölgedeki aşırı yağ ve deri fazlasını da almaya olanak sağlayan bir yöntemdir. Özellikle bu bölgedeki problemler aşırı kilo vermiş hastalarda ortaya çıkar.

 

KOL GERME AMELİYATININ SONUÇLARI
Vücut ağırlığında dalgalanmalar olmadığı sürece kol germe ameliyatınızın sonucu yıllarca kalıcılığını koruyacaktır. Tabi ki vücuttaki yaşlanma devam edecek cilt elastikiyeti de zamanla bozulacaktır. Bu da gelecekte deride yeniden gevşekliğe sebep oluşturabilecektir. Eğer ameliyat sonrası önemli bir kilo artışınız olur ve yeniden kilo kaybederseniz deri gevşekliği tekrar oluşacaktır. Ancak her durumda koldaki oluşacak gevşeklik her zaman için ameliyattan önceki halden çok daha az olacaktır.