LAZER LABİOPLASTİ

LABİA ESTETİĞİ NEDİR?

LABİOPLASTİ

Kadın dış genital yapısı değerlendirilirken labiaların şekli ve yapısı en önemli kısmı oluşturmaktadır. Bilindiği gibi labialar küçük ve büyük olmak üzere iki çifttir. Gebelik esnasında kanlanması artarak boyutlarında büyüme meydana gelen labia (dudak) yapıları genellikle doğum sonrası bir miktar büyük kalmaktadır. Üzerine çoklu doğumlar da eklenince hipertrofi dediğimiz geri dönüşümsüz labia büyümesinden bahsedilir ki bu problemin tedavisi cerrahidir. Doğuştan veya ergenlik dönemindeki aşırı büyümeler de benzer probleme yol açabilir.

Şimdi açıklayacağım ideallik kavramına göre kişi kendi kendini değerlendirebilir ve herhangi bir problemden şüphelenirse plastik cerrahına müracaat etmelidir:

Örneğin;

İdeal Kadın Vücudunda;

  • Küçük dudakların (labium minusların) boyu büyük dudakları (labium majusları) geçmez.
  • Dış dudaklar dolgun ve diridir, üzerini örten deride sarkıklık, gevşeklik ve buruşukluk yoktur.
  • Dudaklar kendi içlerinde asimetri açısından da değerlendirildiğinde birbirleriyle aynı şekil ve ebattadır.
  • Dudakların rengi cinsel organın diğer bölümleri ile aynı renktedir.

Hiçbir başka neden olmaksızın, sadece menopoz da başlı başına genital bölgede erime nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Dudaklardaki bu erime neticesinde eğer müdahale edilmezse vajina açıklığı ortaya çıkar ve mantar enfeksiyonları ve diğer enfeksiyonlar kaçınılmaz hale gelir. Daha da önemlisi, en başta kozmetik olmak üzere iç çamaşır ve bikinilerden taşarak bir takım problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu taşkınlık kıyafet bulma zorluğundan tutun da kendine güven kaybı, utanma duygusu, cinsel yaşantıda memnuniyetsizlik veya evliliğin ertelenmesine kadar birtakım sıkıntılara yol açabilmektedir.

 

LAZER İLE LABİOPLASTİ AMELİYATI NASIL FARK YARATIR?

Klasik ameliyatların bir dezavantajı, ameliyat sonrası küçük ve büyük dudak bölgelerinde aşırı şişme ve morarma meydana geldiği için uzun süre idrar sondası kullanılması gerektirmesidir.

Cerrahi Lazer ile lokal anestezi altında yapılabilen Lazer Labioplasti ameliyatında neşter kullanılmaz, kesi lazer ışını ile cilde hiç dokunmadan yapılır, dolayısıyla şişme ve morarma olmadan, kansız bir şekilde bu problemler düzeltilebilir. Ameliyatın hemen sonrasında kişi yürüyerek evine gider, idrar sondası daha çabuk çıkartılır ve kişi çok kısa bir süre sonra iş veya sosyal yaşantısına geri dönebilir.

DİKKAT

Lazerle yapılan işlemlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri cihaz kalitesidir. Güney Kore ve Çin malı lazer cihazları ucuz olması gerekçesi ile hastaneler ve birçok klinik tarafından tercih edilmektedir. Bu cihazların FDA onayı olmadığı gibi sonuçlarda komplikasyon riski yüksek olup ciddi yan etkilere yol açabilmektedir. Vücudunuzda kullanılan cihazların FDA onayları olduğundan, ameliyatınızda size bilgisi verilen cihazın kullanıldığından ve deneyimli, konusunda uzman bir doktor tarafından kullanıldığından emin olunuz.