LAZER EPİLASYON UYGULAMASI

EPİLASYON

ÖNCESİNDE

LAZER EPİLASYON ÖNCESİNDE

Vücutta istenmeyen kılların giderilmesi kuşkusuz en önde gelen kozmetik problemlerden biri belki de en önemlisidir. Bu sebepledir ki  insanlar binlerce yıldır çeşitli kıl giderme yöntemleri  ve araçları geliştirilmiş olup yaygın bir şekilde kullanmışlardır.

Ağrıya katlanmak pahasına istemedikleri kıllardan kurtulmak isteyen insan-oğlu, kılların değişen hızlarda tekrar büyümesi nedeni ile bu ağrılı prosedürün tekrarlanmaması için yeni yöntem ve araçlar geliştirdiler.

LAZER İLE EPİLASYON:

Lazer epilasyonda amaç kılın üreme ve damarlanmasını sağlayan kısımlarının tahrip edilerek yeniden gelişimini engellemektir. Lazerle bunu sağlamak için kılın rengi (pigmenti) hedeflenir. Pigment tarafından yakalanan lazer enerjisi, ısı enerjisine dönüşür ve damarları yok olur.        

ÇEŞİTLİ LAZERLER İLE ALINAN SONUÇLAR:

ALEXANDRİTE LAZER:

Alexandrite lazer sadece açık tenlilerde, ince ve yüzeyel kıllarda uygulana-bilmektedir. Koyu tenlilerde veya bronzlaşmış kişilerde kullanıldığında ciddi yan etki riski mevcuttur. Ayrıca yüz uygulamalarında kullanılmamaktadır. Yüzeyel olarak etkili olduğu ve derine inemediği için traşlanmış kıl köklerini yakarak ilk etapta iyi sonuç vermiş gibi görünmesine rağmen kıl köküne ine-mediği için uzun dönem başarı yüzdeleri diğerleri kadar yüksek değildir.

LONG PULSE Nd:YAG LAZER:

1064 nm (yani Nd:YAG lazerin dalga boyu) deride en derine ulaşabilen dal-ga boyudur. Bir lazerin epilasyonda başarılı olabilmesi için kıl folikülünün üreme kısımlarının bulunduğu derinin derin tabakalarına ulaşabilmesi ve bu kısmı tahrip etmesi gerekmektedir. Alexandrite, Rubi ve Diod lazerler bu se-viyeye ulaşamadıklarından başarı yüzdeleri Nd:YAG a göre daha düşüktür.

LP (long pulse) Nd:YAG lazerler her cilt ve kıl tipinde özellikle de esmer ciltlerde güvenle kullanılabilmektedir.

SYNCHRO-HP:

Daha açık tenli olan insanlarda kıl köküne daha etkili biçimde ulaşabilen ve daha yüzeyel etkili olan, dolayısıyla da yan etki potensi daha düşük olan ve özel patentli başlığı sayesinde komşu dokuları etkilemeyen UPL adı verilen en son geliştirilmiş sistemleri kullanmak daha uygun olmaktadır.

LAZER EPİLASYONDA TEK BİR ÇEŞİT CİHAZ YETERLİ MİDİR?

Lazer epilasyon tedavisi 2 parametreye göre ayarlanmaktadır:

Bunlardan birincisi ve en önemlisi cilt rengi ve cilt tipi; ikincisi ise en az birincisi kadar önemli olan kıl rengidir.

Dünyada insanlar, ırk ve coğrafi özelliklerine göre 6 farklı cilt rengi sınıflamasına sokulmuşlardır. Lazer epilasyonda lazer ışınının hedefi, kılın rengi olan siyah renktir. Bu sebepten bir kıl ne kadar siyah veya siyaha yakınsa lazer tarafından o kadar iyi vurulur. Ancak eğer cilt rengi de kıl rengine yakınsa bu durumda lazer cilt tarafından da yakalanacaktır; dolayısıyla cilt, kıl kökünün yandığı gibi yanacaktır. Bu nedenle koyu cilt renkli insanlarda, ki bizim toplumumuz ekseriya koyu renkli insanlardan oluşmaktadır; cilt tarafından yakalanmadan kılın derin yapılarına ulaşabilen lazerler geliştirilmiştir. Long pulse Nd: YAG lazer böyle bir lazerdir ve özellikle koyu tenli insanlarda veya bronzlaşmışlarda cilt yan etkileri mimimumda olacak şekilde kullanıla-bilmektedir.

Daha açık tenli olan insanlarda ise, kıl köküne daha etkili biçimde ulaşabilen ve daha yüzeysel etkili olan, dolayısıyla da yan etki potensi daha düşük olan ve özel patentli başlığı sayesinde komşu dokuları etkilemeyen UPL  adı verilen en son geliştirilmiş sistemler uygun olmaktadır. Bu sebeple kliniğimizde yukarıda bahsedilen parametrelere göre farkı lazer tipleri kullanılmaktadır.

SONRASINDA

LAZER EPİLASYON SONRASINDA

Lazer epilasyon uygulamasından önce ve sonra dört hafta güneşten korunma, zorunlu güneşe çıkılması halinde yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır (özellikle yüz bölgesi için) (yüksek koruma (SPF 50).​

Seans aralarında güneşlenerek yada solaryum ile bronzlaşmış olmak bir sonraki seans zamanı geldiğinde ten renginiz normal tonuna yaklaşmamış ise uygulama yapılamamasına neden olacaktır. Seansınız ten renginiz normale yaklaşana denk ertelenecektir.

Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.

Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.

Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa da tedaviye gerek olmadan kendili-ğinden geçecektir.

Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

Seans aralıkları yüz bölgesi için 4 hafta, vücut bölgeleri için 8 haftadır.

Ortalama seans sayısı vücut bölgeleri için 4-6 seans, yüz bölgeleri için 6-12 seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.

Kıl yoğunluğu her seansta ortalama %15-20 kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seanslarınıza düzenli devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamayabilirsiniz.

Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan sonra 15-20. günler arasında ücretsiz kontrol seansı hakkınız mevcuttur.(20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler) Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

DİKKAT

Sağlık Bakanlığı, Lazer Epilasyon yapma yetkisini Sağlık Kuruluşlarına ve Doktor nezaretinde ve/veya kullanımında vermiştir. Güzellik salonlarında ve Kuaförlerde Lazer Epilasyon yapılamayacağı gibi, bu cihazlar, farklı dalga boylarında ışık kaynakları ile çalıştıklarından, bu teknolojinin etki mekanizmasını, hatalı kullanımda cilde verebileceği zararları bilmeyen ve bu konuda eğitim almamış kişilerce kullanılması tehlike arz etmektedir. Bilinçli Tüketicilerin, öncelikle birey olarak kendilerine değer ve sağlıklarına önem vererek Lazer epilasyon uygulamalarını Sağlık Kuruluşlarında yaptırmalarını öneriyoruz.