Kadın vücudu aynen bir vazo şeklinde olduğu gibi girintilerden ve çıkıntılardan oluşur. Meme ve popo çıkıntısına bel ve karın oyukluğu eşlik etmelidir. Eğer bu bahsedilenlerden bir veya birkaçı eksik ise o zaman düz bir vücut profili ortaya çıkar ki erkeksi vücut görünümü ortaya çıkar.
Bu sebepten dolayı Plastik Cerrahide “Meme Estetiği” çok önemli bir konu başlığı arz eder.
Meme Estetiği karşımıza çok farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.
Memenin gelişme yetersizlikleri memenin fonksiyonel kısımlarını içerebileceği gibi meme başı veya areola adı verilen renkli kısımları da etkileyebilir. Ayrıca gelişimsel dönemde bir meme gelişimini normal olarak tamamlarken diğer memede gelişme yetersizliği şeklinde de sıklıkla karşılaşılmaktadır.
Bununla birlikte çoklu doğum ve emzirme sonrası da memede kaçınılmaz olarak deformasyon olacaktır.
Meme estetiğinin gerekeceği diğer bir olgu ise kilo alıp vermelerdir. Bazı hanımlarda meme, kilo alma ve verme olaylarından çok fazla etkilenir. Hele de aşırı kilo verme veya mide küçültme ameliyatları sonrasında memelerde sönme sarkma kaçınılmazdır ve mutlak surette meme estetiği gerekecektir.
Bir de “aging” dediğimiz yaşlanma süreci ile meydana gelen, özellikle menapoz sonrası memelerde östrojen hormonunun çekilmesi ile birlikte sarkma ve erime meydana gelir. Hanımlar genellikle memelerinin üst kısımlarındaki boşalmadan yakınırlar. Tedavisinde, meme protezi ile üst kısımlarda dolgunluk sağlanırken memenin sarkmış olan kısmı ve meme başı, meme dikleştirme işlemi ile düzeltilir.

Meme Estetiğinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Meme estetiği için üst yaş sınırı olmamakla birlikte alt yaş sınırı olarak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması istenir. Ancak memenin aşırı iri olduğu genç kızlarda okul hayatının veya sosyal yaşamın olumsuz etkilerinden bir an önce kişiyi kurtarabilmek için 17 yaşında da yapılabilmektedir. Ancak meme büyütme işlemleri için 18 yaşının doldurulması istenir.
Meme asimetrilerinde yapılan meme estetiği ise diğerlerinden farklıdır. Çünkü küçük olan meme büyütüldükten sonra diğer memeye de ilave olarak küçültme veya dikleştirme gerekebilmektedir.
Bunun haricinde coğrafyamızda iri meme veya dev meme denilen ve kişiyi hem kozmetik hem de hijyen açısından etkileyen bir durum vardır ki bu durumda meme estetiği kaçınılmazdır. Bu durum çok genç yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi bazı hanımlar ileri yaşlara kadar bu yükü taşımaktadırlar.
Meme estetiği kadın hayatında çok önemli bir yere sahip olup değerlendirme yapılırken mutlaka diğer bölgelerle birlikte değerlendirilmelidir. Örneğin meme iriliğinden yakınan bir kadının koltuk altında veya karın-mide üzeri bölgelerinde de yağ birikimleri mevcut olabileceğinden bütünsel yaklaşım esastır.