MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Meme küçültme ameliyatı, genel normların üzerinde ağır ve büyük olan memelerin kozmetik olarak küçültülüp hafifletilmesini sağlarken memeyi daha estetik görünüşlü ve kişinin vücut şekline ve oranlarına uyumlu hale getirmeyi de hedefler. Aşırı olan meme dokusunu, yağı ve sarkmış, çatlamış deriyi çıkarırken sadece küçülmüş ve hafiflemiş meme oluşturmak değil aynı zamanda iki meme arasında simetri sağlamak ve sarkıklığı ortadan kaldırmak da hedeflenir.

Meme küçültme ameliyatı düşünen çoğu hastamız sırt, bel, omuz ağrılarından ya da spor yaparken yaşadıkları fiziksel rahatsızlıklardan, kıyafet bulmadaki zorluklarından yakınmaktadır.

Kozmetik olarak bu ameliyatın getireceği yararlar en az aşağıda listelediklerimiz belki de daha fazlasıdır;

  • Memeleriniz dikleşecek ve gerginleşecek, böylece çok daha genç bir görünüş kazanacaksınız
  • Sütyen bulmanız kolaylaşacak ve sütyen içinde göğüsleriniz çok daha rahat yerleşecek, güzel görünecek
  • Vücudunuz ile uyum sağlayan büyüklükteki göğsünüz, genel görünüşünüzü çok daha etkileyici ve dengeli hale getirecek
  • Areola çatlakları ve/veya geniş meme uçları küçültülerek meme şekliniz çok daha güzel olacak
  • Mayo ve bikinide, sporcu sütyeninde, ve vücudunuzu saran kıyafetlerde göğsünüz çok daha iyi duracak, siz de kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

 

MEME KÜÇÜLTME TEKNİKLERİ


Meme küçültme ameliyatında kullanılan teknikler, hastanın ameliyat için başvurduğu dönemdeki meme anatomisine, çıkarılması planlanan dokunun tipine ve ne kadar olduğuna, en önemlisi de hastanın sonuçla ilgili beklentilerine bağlı olarak seçilmektedir.

 

LIPOSUCTION İLE MEME KÜÇÜLTME


Bazı özel vakalarda, meme küçültme izsiz olarak liposuction ile yapılabilmektedir.
Liposuction’ın avantajı, çok daha kısa, daha az invaziv, izsiz ve kalıcı sonuç veren bir ameliyat olmasıdır.
Liposuction tekniği için uygun adaylar, 1-2 bedenlik bir küçülme arzu eden ya da bu kadar küçülmeye ihtiyaç duyan, iyi bir cilt elastikiyetine sahip ve az ya da hiç sarkıklığı olmayan ya da bu sarkıklığı düzeltme talebi olmayan, meme şeklinden memnun olup aynısının küçülmüş halini isteyen, ve aşırı meme büyüklüğünün sebebi yağ dokusundan kaynaklanan kişilerdir.

Eğer sarkık, asimetrik, cilt çatlakları olan veya büyük miktarda doku çıkarmak gereken memelere sahipseniz diğer meme küçültme yöntemlerinden biri size daha uygun olacaktır.

 

LAZER LIPOSUCTIONIN GETİRDİĞİ AYRICALIKLAR


Lazer liposuction, lazerin vücut şekillendirmede oldukça başarılı sonuçlarla kullanılıyor olmasından yola çıkarak meme estetiğinde gerek asimetri düzeltmeden gerek meme şekillendirmeye, ve en önemlisi de elastikiyetini kaybetmiş olsa ve klasik liposuction’a aday olmasa dahi birçok memeye uygulanabilen, özellikle de meme bezlerini ve süt kanallarını koruyarak emzirmeye olanak sağlayan tek yöntemdir.

İzsiz olması ve genç hastalar kadar uzun meme küçültme ameliyatına girmesi genel anestezi almasından dolayı riskli hastalarda dahi kısa süreli ve daha az travmatik bir teknik olmasıyla uygun bir seçenek olarak kullanılmaktadır.

 

“LOLLIPOP” DİKEY KESİLİ MEME KÜÇÜLTME


Memelerinin orta dereceli küçültülmesini isteyen ve daha belirgin sarkıklığı olan hastalarda Lolipop meme küçültme tekniği uygulanabilmektedir. Bu teknik 2 kesi yüzeyi içerir: biri memenin renkli kısmı (areola) çevresinde, diğeri ise areolanın alt kısmından başlayıp meme altı kıvrımına kadar inen hat boyuncadır. Bu kesilerden fazla yağlar, deri ve meme dokusu alınıp meme içeride yeniden şekillendirilir ve meme daha genç görünümlü dikleşmiş bir hale getirilir.

Loipop meme küçültme ameliyatı memede bir iz bırakıyor olsa da, bu iz meme ucunun altında tek bir hat şeklinde kaldığından çok rahatlıkla sütyen ve bikini içinde gizlenebilmektedir.

 

TERS-T “ÇAPA” TEKNİĞİ İLE MEME KÜÇÜLTME


Ters-T tipi meme küçültme 3 kesi yüzeyi içerir: biri areola etrafında, bir diğeri areola altından meme altı katlantısına ve üçüncü kesi de meme altında memenin bir ucundan diğer ucuna kadardır. Bu teknik en yüksek derecede doku çıkarmaya ve şekillendirmeye olanak tanıdığından, önemli derecede küçülme gerektiren, yüksek oranda sarkıklığı olan ya da asimetrisi fazla olan memeler için ideal yöntem olarak en sıklıkla uygulanmaktadır.

Ters-T yönteminden kalan iz, lolipop meme küçültmedekine benzerdir, sadece ilave olarak bir de meme altındaki katlantıda kalan yatay bir iz daha vardır. İyi bir bakım ile bir yıl gibi bir sürede izlerin tamama yakını silinir ve bikini, sütyen gibi kıyafetlerle kolayca saklanabilir.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME


Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılan ve 1 gece hastane yatış gerektiren bir ameliyattır. 1 hafta içinde hastaların büyük çoğunluğu işe dönebilir durumda olur. Yürüme dışındaki aktivitelere ve ağır sporlara en az 3-4 hafta sonunda dönülebilir. Bu süreci sakin ve size bildirilen sınırlamalara uygun geçirmeniz dikişlerin düzgün kapanması ve sorunsuz iyileşmesi için önemlidir.

Aşırı büyük memeler, yüksek oranda fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara sebebiyet veren bir problem olarak ortaya çıktığından, meme küçültme ameliyatı sonrası belki de en tatminkar sonuçların alındığı, hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğu ve kendine güveni arttıran sonuçların alındığı bir ameliyattır denilebilir.

Daha önce giyilemeyen kıyafetler giyilir, yapılamayan spor aktiviteleri yapılır; sırt, bel ve omuz ağrısı çekenlerin hemen ameliyat sonrası bu ağrıları çoğunlukla kaybolur. Ancak son halini alması ameliyattan 1 yıl sonrasını bulmakta, bu süreç içinde iki memenin asimetrik ve farklı şekilde iyileşme gösterebileceği de bilimsel bir gerçek olarak not edilmelidir. İlk aylarda her iki memede bazı hastalarda görülebilen farklı fazlardaki ödem, asimetrik görüntüler verebilmekte, süreç içinde bu durum düzelmektedir. Sonucun tam oturması ve memelerin gerçek büyüklük ve şeklini gösterebilmesi için en az 1 yılın geçmesi gerekmekteyse de ameliyattan 2-3 ay sonra yeni büyüklüğe uygun yeni sütyenler alıp kullanmanız rahatlığınız ve meme şeklinin korunması açısından önemlidir.

Kilo kontrolü yapmanız ve kilonuzda artış olmaması, ameliyat sonrası doğum yapmamanız koşulları altında meme küçültme ameliyatınızın sonucu uzun süre korunacaktır. Ancak yaşlanmanın bir süreç olduğu ve zaman içinde memelerinizde sarkma meydana geleceği unutulmamalıdır. Yine de meme küçültme ameliyatı olan hastaların sonraki yıllarda sarkmasının normalden az olduğu da bilinmelidir.