MEME ŞEKİLLENDİRME OPERASYONU

MEME ŞEKİLLENDİRME AMELİYATI

MEME ŞEKİLLENDİRME
Meme, kadın vücudunun çekiciliğinde çok önemli bir kısmı oluşturmaktadır. Öyle ki memelerin aşırı iri olması kıyafetlerle bile kamufle edilemeyecek bir deformiteldir. Veya meme şekli ve büyüklük olarak her ne kadar ideal olsa bile sütyen üzerinden fırlayan yağ torbaları mevcut olabilir. Hangi meme şeklinin sizin için en iyi olduğunu plastik cerrahınız ile tartışabilirisiniz.

Meme şekillendirmesi aşağıdaki durumlarda gerekebilmektedir:

  1. Memenin büyüklüğü ile alakalı problemler:

Memenin küçük olması kış aylarında silikonlu sütyen giyilerek kamufle edilebilmesine ragmen kıyafetlerin plaj tipine döndüğü yaz aylarında ciddi sıkıntı yaratmaktaddır. Memelerin büyük olması her iki şekilde de kamufle edilemeyecek ve kişiyi hem sosyal hem de sıhhi açıdan olumsuz olarak etkilemesiyle yine düzeltilmesi aciliyet arzeeeden bir baska problemdir. 18 yaşından itibaren bu her iki problem de düzeltilebilmektedir. Meme hipertrofisi lazer yardımı ile de küçültülebilmektedir.

  1. Memenin şekli ile alakalı problemler:

Memenin boyutları vücut ile gayet orantılı ölçüde olmasına rağmen bazen memenin olmaması gereken yerlerinde dolgunluk, meme uçlarının yan taraflara doğu bakması gibi durumlara rastlanabilmektedir. Veya meme uçları olması gereken konumda olmasına rağmen memenin üst kısmı boş, dolgunluğu alt kısmında olabilir. Bu gibi durumlar psikolojik sorunlara yolaçıyor ise düzeltme yoluna gidilmelidir.

  1. Meme ucunun meme ile konumu ile ilgili problemler:

Meme pitozisi – meme ucunun yere bakması durumuna verilen isimdir. Genelde doğumlardan veya kilo vermelerden sonra ortaya çıkmasına rağmen bazen yapısal olarak da karşılaşılır.

  1. Meme başının aşırı iri veya çıkık olması:

Aşırı fırlamış, çıkıntılı meme uçları yine kıyafet problemleri olarak karşımıza çıkabildiği gibi bazen memenin areola denilen renkli kısmı da aşırı geniş olabilmektedir. Her iki durum da cerrahi olarak düzeltilebilir.

  1. Koltuk altı gibi memenin komşu bölgelerinde aşırı yağ depolarının mevcudiyeti:

Meme çevresinin şekillendirilmesi ile memenin olması gereken şekli ortaya çıkacaktır. Bu patolojiye genellikle deri fazlalığı da eşlik eder. En iyi düzeltme yöntemi lazer yardımlı liposuction’dır.

  1. Erkek memesi problemleri:

Erkek memesi de aynı kadın memesinde olduğu gibi büyüyebilir, sarkabilir veya meme başı aşırı gelişebilir. Bu gibi patolojiler de lazer yardımlı liposakşın ile hiç kesi yapmadan düzeltilebilmektedir. Erkek memesine, yaz aylarında üstsüz güneşlenme durumu olduğundan psikolojik travmaya yolaçacağından cerrahi kesiden öncelikli olarak izsiz düzeltmeler önerilmeli, bu yöntemler denenmeden cerrahi girişime gidilmemelidir.

Plastik cerahi olarak yaptığımız işlerden biri de kişinin görünümünü ve kendine güvenini sağlanmasında yardımcı olabillmektir.

DİKKAT

Lazerle yapılan işlemlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri cihaz kalitesidir. Güney Kore ve Çin malı lazer cihazları ucuz olması gerekçesi ile hastaneler ve birçok klinik tarafından tercih edilmektedir. Bu cihazların FDA onayı olmadığı gibi sonuçlarda komplikasyon riski yüksek olup ciddi yan etkilere yol açabilmektedir. Vücudunuzda kullanılan cihazların FDA onayları olduğundan, ameliyatınızda size bilgisi verilen cihazın kullanıldığından ve deneyimli, konusunda uzman bir doktor tarafından kullanıldığından emin olunuz.