MİNİ KOL GERME UYGULAMASI

Kol problemlerinin nedenleri çok çeşitlidir. Yapısal, genetik bir problem olarak ergenlik yaşlarında ortaya çıkabileceği gibi “aging” denilen yaşlanma sürecinin bir parçası da olabilir. Sebep her ne olursa olsun kolda yağlanma, çapında artış veya gevşeklik sarkıklık şekillerinde görülür.
Genellikle genç yaşlarda kol derisinin gerginliği iyi derecede iken ilerleyen yaşlarda deri de gevşeyip sarkmaktadır. Bir de aşırı kilo verme sonrasında da genellikle yağ problemi olmadan sadece izole deri sarkıklığı görülüp bunun cerrahi tedavisi faklıdır; bu durumlarda mini kol germe ameliyatı yapılmaz.
Mini kol germe ameliyatı genellikle, kol bölgesinde yağlanma problemi mevcut kişilerde bu yağlanmaya hafif- orta dereceli deri gevşekliği de eşlik ediyorsa endikedir.

Mini Kol Germe Ameliyatı

Mini kol germe ameliyatı, mutlaka liposakşın veya lazer- vaser yardımlı liposakşın tekniği ile kombine edilir. Kola liposakşın veya lazer veya ultrason enerjisi uygulandıktan sonra koldaki geri kalan deri gevşekliği mini kol germe ameliyatı ile düzeltilir.
Mini kol germe ameliyatı tekniğinde kol derisindeki gevşeklik enine düzlemde çıkartıldığı için iz, koltuk altında gizli olarak kalmaktadır. İlk zamanlarda bir miktar büzük veya bölgenin kapalı olması itibariyle kızarık olabilen iz, zamanla görünmez hale gelir. Bu nedenle mini kol germe ameliyatı hastalar tarafından rahatlıkla tercih ve tolere edilir.
Bu sebeplerden dolayı mini kol germe ameliyatı genellikle kolun izole liposakşın ameliyatı ile kombine edilir.
Bir de kolun mini germe değil de uzatılmış germe ameliyatları vardır ki bu ameliyatta kolun ileri derecedeki gevşekliği diklemesine olan düzlemde düzeltilir ki bazen ön kola uzanan kesiler gerekebilir. Bu uzatılmış kol germe ameliyatları, genellikle aşırı kilo verme sonrasında veya ileri deformite olgularında endikedir.