PRP NEDİR?

PLATELET RICH PLASMA

“Platelet Rich Plasma” kelimelerinin baş harflerinden alıntı yapılmış bir kısaltmadır. Kanımızda dolaşan pıhtılaşma mekanizmasında rol alan trombosit adı verilen hücreler aynı zamanda muhteviyatında büyüme faktörleri içerirler. PRP, bu içeriğin enjeksiyonudur. Yara iyileşmesinde kullanıldığı gibi kollajen stimulasyonuna ihtiyaç duyulan her durumda kullanılabilmektedir.

Yüze lazer uygulamaları, saç dökülmesi, yüz gençleştime işlemleri, yara izi tedavisi plastik cerrahi ile alakalı uygulama alanlarıdır.

 

PRP’NİN FAYDALARI NELERDİR?

Yüz Gençleştirilmesi amacıyla kullanıldığında deri ve deri altı rejenerasyonu ve kollajen üretiminin stimule edilmesi amacıyla kullanılır. Bilindiği üzere kollajenin yeni sentezi olmamaktadır ve yaşlanma ile ilgili primer ilişkisi olduğu bilinmektedir. Ince kırışıklıkların tedavisi, sarkmış olan yüzün toparlanması ve sıkılaşması amacıyla, akne izi tedavisinde kullanılabilir.

 

KİMLERE PRP YAPILABİLİR?

Eğer yaşlanma ile ilgili bulguları minimumda yaşamak istiyorsak periodik olarak PRP uygulaması yaptırılabilir.  PRP tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını anlayabilmeniz için sadece kozmetik olarak böyle bir ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Kendi kanınızdan hazırlandığı için herhangi bir yabancı madde içermeyen PRP, yüzünüzün kimyasal kompozisyonunu düzenleyerek size gençlik verir. Bir yığın kimyasal toksin içeren yabancı madde enjekte etmek yerine PRP ile sıfır riski olan ve içinde gerçek anlamda büyüme faktörleri içeren yöntem tercih edilmelidir.

 

NASIL YAPILIR?

Öncelikle yüz muayenesi yapılarak yüzün ihtiyaçları belirlenir. Bazı ileri deformitelerde primer olarak PRP uygulamak yerine kombinasyon tedavisi gerekebilir. Takiben hastadan kan alınır, bu bazı durumlarda 10 ml, bazı durumlarda 20 ml.’dir. Sonra santrifüj edilerek trombositten zengin olan kısmı ayrıştırılır. Daha önceden uyuşturularak hazırlanan bölgeye enjeksiyon gerçekleştirilir. Uygulama ağrılı olmayıp enjeksiyon genişliğine veya derinliğine bağlı olarak morarma meydana gelebilir. Bu durumda buz uygulanır. Ayrıca roller denilen aparat ile yapılan uygulamalar etkili değildir.

 

VAMPİR YÜZ GERME (FACELIFT) NE ANLAMA GELİR?

Bu ifade ilk olarak – Kim Kardashian –‘a uygulanarak yüz resminin yayınlanması ile popüler olmuştur. Gerçek anlamda bir yüz germe operasyonu değildir. Bildiğimiz yüz gençleştirmedeki PRP uygulamasıdır.

 

SAÇ DÖKÜLMESİNDE ETKİLİ MİDİR?

Henüz kellik oluşmamış, ancak yoğun saç dökülmesi problemi yaşayan insanlarda özellikle periodik uygulamalarda hemen herkesde allta yatan baska bir neden yok ise mutlaka sonuç alınmaktadır. Bu sebeple ister kadın ister erkek olsun saç dökülmesi problemi yaşayan her insanda tavsiye edilir.

 

PRP’NİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Vücudunuza saçlı derinize veya yara,iz bölgenize uygulanan herhangi bir kimsayal veya yabancı cisim durumu yoktur. Ayırca kendi dokunuzun bir parçası yapıldığı için allerjik veya red gibi herhengi bir reaksiyon da söz konusu değilldir.hafif şişlik ve morarma olabilir ancak geçicidir.