RİNOPLASTİ

BURUN ESTETİĞİ

Rinoplasti, yüzünüzün oranları içinde burnunuzu değerlendirerek bütünsel bir harmoni yakalamak için buruna yapılan kozmetik ve fonksiyonel işlemlerin bütünüdür.

Rinoplasti yapılırken sadece burun kendi içinde değil yüz oranları içinde alın, orta yüz ve çene projeksiyonu ile birlikte değerlendirilmelidir.  Burnu kendi içinde bölümlere ayırarak değerlendirirsek problemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Burnun yüz ile devamlılığı uygun olmayabilir,
 • Burun yüzde geniş yer kaplıyor olabilir,
 • Burun sırtı kemerli veya çökük olabilir,
 • Burnun orta fonksiyonel kısmında çöküklük olabilir,
 • Burun ucu top gibi geniş, düşük, yukarı kalkık veya kanca gibi aşağıya dönük olabilir,
 • Burun kendi içinde asimetrik olabilir,
 • Burun delikleri çok geniş olabilir,
 • Burun alt kısım kıkırdakları aşırı gelişmiş veya yetersiz gelişmiş olabilir.

Eğer burunda asimetri varsa ameliyat sonrası kusursuz simetri sağlamak mümkün değildir, zaten her insanın yüzünde çok hafif de olsa bir miktar asimetri vardır.

 

RHİNOPLASTİ İLE SEPTUM DEVİASYONU AYNI ANDA YAPILABİLİR Mİ?

Her rinoplastiden önce burun mutlaka fonksiyonel açıdan değerlendirilmelidir. Eğer septumda bir eğrilik veya burun etlerinde hipertofi durumu mevcut ise eş zamanlı olarak havayolu cerrahisi yapılmalı ve pasaj açıklığından emin olunmalıdır. Aksi halde rinoplasti ile daralan ve küçülen burunda ameliyat sonrası dönemde nefes alma sorunları ile karşılaşılacaktır.

 

RİNOPLASTİ AMELİYATI İÇİN KİMLER DOĞRU ADAYDIR?

 • Yüz gelişimi tamamlanmış 18 yaşını doldurmuş olan,
 • Sağlıklı, kronik bir hastalığı olmayan,
 • Tercihen sigara kullanmayan,
 • Pozitif bir bakış açısı olup gerçekçi beklentileri olan herkes bu ameliyat için uygun adaydır.

 

İYİLEŞME SÜRECİ
Ayrıca eğer septoplasti denilen burnun fonsiyonel kısmı ile alakalı bir düzeltme yapılmışsa mutlaka tampon konulmalıdır; aksi halde ameliyat sonrası korkulan kanama riski daha yüksek olacaktır. Tamponlar tek parça ve yağlı olup yerleştirilmesi ve çıkartılması sadece birkaç saniye almaktadır ve ağrısızdır.
Eğer tipplasti denilen sadece burun ucu estetiği yapılmışsa, burun kemiklerine müdahale edilmeyeği için burun alçısı yapılmayacaktır. Eğer bütünü ile buruna rinoplasti yapılmışsa burun kemiklerinin istenilen şekilde iyileşmesi için bir alçılama işlemi yapılır. Bu alçının burunda kalma süresi ortalama 5-6 gündür.

Burnunuzdaki ilk ve akut olarak meydana gelen şişlik birkaç hafta içinde inmesine rağmen burnun asıl şekline ulaşması 1 yılı bulacaktır. Yani burun ameliyatlarının sonuçları nihai olarak 1 yılın sonunda değerlendirilmelidir. Bu 1 yıllık süreçte burun şeklindeki iyileşme kademe kademe görülecektir. Bu bir yıllık süreçte sabah ve akşam farklı şişlik düzeyleri mevcut olabilir.

Ameliyat sonrasında bir gece hastanede buz uygulaması yapılarak istirahat edilir. 1. Günde yapılan kontroller sonrasında eğer herhangi bir problem yoksa hasta taburcu edilir. 3 gün boyunca göz bölgesine buz uygulanması son derece önemlidir. Hasta taburcu edilmeden önce mutlaka tamponlar alınmalıdır. Tampon burunda kaldığı sürece antibiyotik verilir. 5. Veya 6.  Günde alçının alınması için tekrar kliniğe davet edilir.

 • İlk bir aylık süreçte burun içi ödemi yoğun olacağı için nefes almada sık sık problem yaşanır ancak bu genelde geçicidir. Bu süreçte yoğun ve ağır egzersiz ve spor yapılmamalıdır, keza kanamaya neden olabilir. 2 ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır.
 • Bir yıl sonra bazı kaynaklara göre ise 2 yıl sonra rinoplastinin final sonucuna ulaştığı kabul edilir. Bu aşamadan sonra eğer bir travma ile karşılaşılmazsa rinoplasti sonucu neredeyse ömür boyu olacaktır. Ancak yaşlılık süreci ile bir miktar düşme kaçınılmazdır.

Öncesi ve sonrası fotoğraflar ülkemizde yasak olduğu için yayınlanmamaktadır, ancak konsültasyonunuz esnasında size öncesi sonrası resimleri ve olası simülasyon çalışmaları gösterilecektir.

Sigara kullanmak ve yoğun güneşe maruz kalmak sonuçları bozacaktır. Bu durumlarda kıkırdak erimesi kaçınılmazdır.

RHİNOPLASTİ BASAMAKLARINI ŞU ŞEKİLDE ÖZETLEYEBİLİRİZ:

1. Basamak: Anestezi.

Bu hastanın uyuması ve uyanması işlemleri anestezi uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

2. Basamak:

Burnun kolumella denilen alt kısmında yapılan bir kesi ile girilerek açık teknikle gerçekleştirildiğinde burun uç kısmının şekillendirilmesi daha sağlıklı olmaktadır. Burun kemik ve kıkırdaklarının üzerini örten deri kaldırılarak içeride arzulanan değişiklikler yapılır sonrasında tekrar deri burnun üzerine örtülür.

Açık rinoplasti kesisi şematik olarak şu şekildedir:

 

 

 

 

 

 

3.Basamak: Burun yapılarının şekillendirilmesi:

Burun, kıkırdak ve kemik törpülenmesi veya çıkartılmasıyla küçültülür. Burnun orta kısım ve burun deliklerinin nefes alma fonksiyonunda ayrıcalıklı yeri vardır. Bu nedenle bu kısımlar kıkırdak greftlenmesi ile desteklenir. Ayrıca burun ucun da kıkırdak desteği konulmalıdır; aksi halde burun ucu şişliği indiği zaman burun ucunda düşme gözlenecektir.

Burunda kullanılan kıkırdaklar genellikle septumdan alınmasına rağmen yetersiz kalan bazı durumlarda kulak sayvanından veya kaburgadan alınması da söz konusudur.

4.Basamak: Septum deviasyonun düzeltimesi:

Eğer septumda eğrilik var ve düzeltilmemişse, ameliyat sonrası nefes problemi kaçınılmazdır. O sebeple septoplasti denilen işlem rinoplasti ameliyatının bir parçası olarak mutlaka yapılmalıdır. Buna septorinoplasti denir.

5.Basamak: Kesilerin kapatılması:

Burun kıkırdak ve kemiklerinde istenilen değişiklikler sağlandıktan sonra burun derisi tekrar burnun üzerine örtülür ve eriyen dikişlerde kapatılır. Bu nedenle ameliyattan sonra dikiş alınması işlemi yoktur. Burun deliklerinin aşırı geniş olduğu bazı durumlarda burun tabanı bölgesinde ayrıca bir onarım gerçekleştirilir. Bu dikişlerin de alınmasına gerek yoktur.

6.Basamak: Sonucun beklenmesi:

Ameliyattan sonra hasta ve doktorun beraberce sabırla götüreceği 1 yıllık başlamış olur. Bu bir yıllık sürecin sonunda öncesi sonrası değerlendirme yapılır ve takip sonlandırılır.