Saç ekiminde kullandığımız FUE tekniğinde verici bölgeden tek tek ünite olarak alınan saç folikülleri alıcı bölgede folikül başına açılan kanallara yine tek tek nakledilmektedir.

Saç ekiminde verici bölgeden alınan saç folikülleri tek bir saç ünitesi içerebileceği gibi iki üç zaman zaman dört saç ünitesi de içerebilmektedir. Bunların her birine greft adı verilmektedir. Bu greftlerin birden fazla folikül içermesi esasında verici bölgenin güçlü olduğunun bir göstergesidir. Bu durumda saç ekiminin sonucu iyi olacaktır.

Bazı durumlarda örneğin kaş, sakal ekimi veya saç’ın ön kısımlarında tek folikül içeren greftler tercih edilir.

Bir de saç ekiminde sonucu etkileyen faktörlerden bir diğeri de foliküllerin kalınlığı ve koyu renkli olmasıdır. Bu iki özelliğin mevcudiyeti saç ekimi sonucunun iyi olması açısından avantaj sağlamaktadır.

Saç ekiminden iyi sonuç alınabilecek en iyi adaylar verici bölgesindeki saç yoğunluğu sık olanlardır. Bu esasında en önemli faktörlerdendir.

Yukarıda belirtilen durumlardan bir veya birkaçının bir arada olması veya olmamasından dolayı Saç ekiminin sonuçları her insanda farklıdır. Çünkü kimi insan sarışındır, kimi insanın saç kılları çok incedir; kimi ise kıvırcık saçlıdır ince ve zayıftır ama yoğun görünür.

Bazı insanların ise verici bölgeleri çok seyrektir ki bu hastalardan iyi sonuç alınamaz; saç ekiminden ziyade alternatif yöntemler düşünülebilir.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminde Plastik cerrahın dikkat etmesi gereken en önemli nokta verici ve alıcı bölge planlamasının yapıldığı aşamadır. Eğer verici bölgeden yoğun bir greft alınması yapılırsa iki olumsuz sonuç ile karşılaşılır: birincisi bu bölgede kellik oluşur, ikincisi ise alıcı bölgelerde ilerleyen yıllarda olası saç kaybı ve kellik oluşursa tekrar saç ekimi yapılacak saç grefti kalmayacaktır.

Bu sebepten dolayı her zaman verici bölge ikinci bir seans gerekebilecekmiş gibi planlanmalıdır. Yani “şu kadar greft aldım”, “mega seans yaptım” gibi laflara aldanılmamalıdır. Bu, hem verici bölgede kellik yaratacaktır; ayrıca bu kadar greftin nakledilmesi çok uzun zaman alacağından foliküllerin bir kısmı da nakledilmeden ölecektir. Planlama bilimsel yöntemlerle gerektiği kadar alınacak şekilde yapılmalı, yanlış yönlendirmelere mahal verilmemelidir.

Alıcı bölge planlaması yapılırken ise plastik cerrahın dikkat etmesi gereken en önemli nokta hastanın yaşı ve genetik dökülme paterni dikkate alınarak yapılması gereken planlamadır. Örneğin şakak bölgeleri açık olan, ancak babası tepe bölgesine kadar kel olan genç bir insanın planlaması yapılırken sadece şakak bölgelerine değil genetik paterne göre dökülme yolu boyunca saç ekimi planlanmalıdır.

Türkiye’de hiçbir şekilde “Saç ekimi teknisyenliği”, “saç ekimi uzmanlığı” gibi meslek alanları yoktur. Bu sebeple saç ekimi arayışında olan kişiler mutlak surette Plastik cerrah ya da Dermatolog ile görüşme yapmalıdır. Mikro cerrahi bir yöntem olan saç ekimi prosedüründe, kalp ve beyne zarar verebilecek zarar verebilecek bir yığın ilaç kullanıldığı ve bu ilaçların çok dikkatli kullanılması gerektiği bilinmelidir.

Bir diğer sık rastlanan problem ise kanal açılması esnasında mega seans veya çok fazla sayıda greft ekimi iddiasıyla çok sık kanal açılması sonucu dolaşım bozulması ve doku nekrozu dediğimiz bir doku ölümü meydana gelmesidir. Bu durum komplike bir durum olup tedavisi sadece plastik cerrahlar tarafından yapılabilir. Dolayısıyla olası bir problemin tedavisinin nasıl yapıldığını bilmeyen insanlar bu işi yapamazlar. Bu konuda saç ekim hastalarının bilinçli olması gerekir.

Ayrıca doktorluk bir sanattır. Platik cerrah, Saç ekimi yapılacak hastanın sadece kafasına bakmaz. Eşlik edebilecek birçok hastalıkları gözden geçirir. Metabolik bir hastalık veya bağ doku hastalığı mevcut olan bir kişide ne yapılacağını doktor olmayan insanların yapması beklenemez. Bu açıklamadan dolayı saç ekiminde tercih yapılırken kesinlikle parasına göre tercih yapılmamalıdır.

Yoğun sigara içicileri, diğer her estetik ameliyatta olduğu gibi saç ekiminde de problem teşkil eder. Bu durumda sigara kullanımı 10 gün önce ve sonrasında bıraktırılacağı gibi, ayrıca kanal açılması esnasında dikkatli ve koruyucu olunmalıdır.

Bilinçsiz ve ucuzcu verilen kararlar geri kişileri geri dönülmez bir uçuruma sürükleyebilir. Bu sebepten saç ekimi konusunda tercih yapılırken mutlaka konusunun uzmanı doktorunuzu bulunuz.