SANATÇI BOTOKSU NEDİR?

BOTOKS

BOTOKS NEDİR, NASIL ETKİ EDER?
Botoks, toprakta ve suda bulunan isimli bakteriden elde edilen bir ilaçtır.
Dr. Türker Özyiğit, Botoks’un kas dokusuna etki ederek kasın geçici olarak felç olmasını sağladığını belirtti.
Botoks, kırışıklıkları gidermez, gizler; nitekim mimik kullanımını azalttığı için süreç içinde bu bölgelerde cildi yenilemeye yönelik uygulamalar yapıldığında azaltılabilir, hatta çok yeni başlayanlar kaybedilebilir.
Uzun süre ve düzenli uygulandığında yeni kırışıklıklar eklenmez ve derin kırışıklıkların yüzeyselleştiği görülür.

 

YÜZDE ÇİZGİ VE KIRIŞIKLIKLAR NEDEN VE NASIL OLUŞUR?

Mimik kaslarının yıllar boyu çalışması, üzerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzde çizgilenmeler ortaya çıkar. Dr. Türker Özyiğit, kırışıklıkların en sık olarak alın, kaş arası ve göz kenarlarında çevresel olarak ve ağız çevresinde görüldüğünü dile getirdi.
Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye yaşlı ve yorgun, kaşlar arasındaki çizgiler kızgın ve sert bir ifade verir. Mimik kaslarına Botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, bu zayıflama neticesinde derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı çizgilenmeler azaltılmış olur. Bu şekilde yorgun ya da sert görünen yüz ifadesinde belirgin bir düzelme sağlanır.

 

BOTOKS KIRIŞIKLIKLARA NASIL ETKİ EDER?

Botoks sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. İletimi duran sinirin, kası uyarması engellenmiş olur ve kas kasılamaz. Böylelikle kasın kasılması nedeniyle oluşan derideki çizgi ve kırışıklıklar düzelmiş olur.

 

SANATÇI BOTOKSU?
Normal Botoks uygulamaları, birkaç belirli noktada, bu kasların kasılmasına engel olacak derecede enjeksiyon yapılmasıdır, şeklinde açıklama yapan Dr. Türker Özyiğit, bu uygulama sonucunda bazen tüm bu kasların felç edilmesi ile donuk bakışların, hatta donuk, hiç hareket etmeyen bir yüzün ortaya çıkabileceğini belirtti.

Sanatçı Botoksu ise çok özel bir uygulamadır. Sırrı çok fazla noktaya az miktarlarda zerk ederek ilacın etkisini tamamen kırışıklıkları yok etmeye verip kasları tamamen felç etmemek yani mimikleri dondurmamaktır.
Uygulama süresi normal Botoks uygulamalarından biraz daha uzun ve enjeksiyon sayısı da fazladır.
Bu yüzden kazanımın da fazla olduğunu anlatan Dr. Türker Özyiğit, uygulama yapıldıktan ve etki ortaya çıktıktan sonra kimsenin yüze Botoks uygulandığını fark edemediğini, ancak kırışmayan yüzün artık çok daha genç ve dinç gösterdiği için ilgi çekebildiğini vurguladı.

 

BOTOKSUN ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?
Uygulamadan 24-48 saat sonra etki göstermeye başlar, 14. günde etki tamamen oturmuş olur. Dolayısıyla Sanatçı Botoksunda sonuç, ilk uygulamanın 1 hafta 10 gün kadar sonrası bir rötüş yapılarak ilacın yavaş yavaş etkilemesi ile de pekiştirilir.

 

BOTOKSUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?
Etki süresi kişinin yaşına, derinin özelliklerine, kırışıklığın derinliğine göre değişmekle birlikte uygulama yapılan bölge de önemlidir.
Kazayağı diye adlandırdığımız göz çevresi çizgilerindeki etki 3-4 ay sürerken glabella dediğimiz kaş çatma çizgilerinde bu süre 4-6 ay olmaktadır.
En iyi sonucu alıp uzun yıllar kırışıklıkları minimumda tutabilmek, terapileri 4 ay aralıklarla devam ettirmekle mümkündür.

 

REVİZYON GEREKİR Mİ?
Uygulama sonrası tam etkinin oturması 14 güne kadar çıkabildiğini belirten Dr. Türker Özyiğit, bu süreyi iyi yönetmek, Sanatçı Botoksunun en önemli kısmıdır dedi. Uygulama sonrası 1 revizyon (rötüş) yapılır. Yapılan bu ikinci uygulama ilk uygulamanın bir devamı niteliğindedir ve doğal görüntünün yakalanması için hekimin planlamasına uymak çok önemlidir.