VÜCUT GERME NEDİR?

VÜCUT DİKLEŞTİRME

Vücut dikleştirme ameliyatı vücut şeklinin ve cilt – cilt altı yağ dokusunu destekleyen vücut altı dokuların tonunu iyileştiren bir işlemdir.
Bu ameliyatta sarkmış deri fazlalıkları ve fazla yağ dokusu çıkarılır. Aynı zamanda yapılan bu ameliyatlarda bozulmuş ve düzensizlikler gösteren cilt yüzeyi iyileştirilir. Vücut dikleştirme ameliyatı şu alanları içerebilir:

  • Karın bölgesi – lokal ya da yanlara doğru genişletilmiş şekilde ve hatta arka sırtı da kapsayacak şekilde planlanabilr.
  • Popo
  • Bacaklar – iç uyluk, bacağın dış bölümleri ya da arka bacak ayrı ayrı olabileceği gibi çevresel olarak da yapılabilir.

Yaşlanma, güneş hasarı,hamilelik, kiloda ciddi dalgalanmalar ve genetik faktörler doku elastikiyetini zamanla bozar. Bu da karın, popo ve bacak bölgelerinde sarkmalara sebep olur.

 

VÜCUT DİKLEŞTİRME AMELİYATI NE YAPMAZ?
Vücut germe, halk dilinde vücut gerdirme ameliyatları yağ fazlasını almak amacı için yapılan bir ameliyat değildir. Liposuction tek başına yağ dokusundaki fazlalıkları çıkarabilir ve eğer cilt elastikiyeti iyiyse yeni bir vücut şeklini kazandırmada etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. Yağ fazlası olan hastalarımızda cilt elastikiyetinin zayıf olduğu durumlarda vücut dikleştirme ameliyatı liposuntion’un yanında kullanılabilir.

 

KİMLER VÜCUT GERME ADAYIDIR?
Aşağıdaki durumları mevcut olan kişiler vücut dikleştirme ameliyatı için uygun adaylardır:

  • Bir veya birden fazla vücut bölgesinde ciddi anlamda yumuşak doku gevşekliği bulunuyorsa,
  • İyileşmeyi zorlayıcı ya da ameliyat riskini arttırıcı sağlık sorunu yoksa,
  • Vücut dikleştirme ameliyatının verebileceği etkinin üzerinde bekletileri bulunmuyor ve olumlu bir bakış açısına sahip ise,
  • Sigara içmiyorsa,
  • Doğru beslenme ve egzersiz içerisinde bir hayat tarzına sahipse.

 

VÜCUT DİKLEŞTİRME AMELİYATI SONUÇLARI
Vücut dikleştirme ameliyatının sonuçları hemen ameliyat sonrasında belirgindir. Ancak tam vücut şeklinin oturması en az iki (2) yılı alır. Bazı görünür izler daha uzun süre görünür kalabilir. Ancak kilo stabil tutulduğu sürece ve günlük aktiviteler yapıldığında sonuçlar kalıcıdır. Unutulmamalıdır ki yaşlanma devam eder. Vücudun zaman içinde diriliğini kaybetmesi doğal bir sonuç olsa da ameliyat sonrası kazandığınız iyileşmenin çoğu yine de kalacaktır.

Vücut dikleştirme ameliyatlarında beklenen sonuçlar elde edilse de vücuttaki elastikiyet kaybından dolayı bazen istenen sonucu alabilmek için birden fazla ameliyat gerekebilir.