YÜZ PROTEZİ NEDİR?

YÜZ PROTEZİ

Yüzün harmoni, simetri ve oranlarına göre tasarlanan yüz implantları (yüz protezleri) ya başlı başına ya da yüz germe, boyun germe, rinoplasti gibi ameliyatların bir parçası olarak planlanır.

Yüzün herhangi bir bölgesine estetik bir operasyon planlanırken yüz mutlaka bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Öyle ki örneğin; rinoplasti planlaması yaparken sadece alın-burun ilişkisi, burun dudak ilişkisine bakılarak ameliyat planlanırsa alınan sonuç büyük bir yanılsama olarak karışımıza çıkar. Burun mutlaka çene projeksiyonu, orta yüz gelişme durumu ve alın çıkıklığı ile beraber değerlendirilmelidir.

Profil değerlendirmede anatomik duruşta çenenin en projektil (yüz hattına göre en ileri durumdaki) noktası alt dudaktan geri bir konumda ise bir çene implantı gereksiniminden bahsedilir. Özellikle rinoplasti ameliyatlarını değerlendirirken çene ucu projeksiyonu mutlaka değerlendirilmelidir; keza birçok rinoplastiye çene ucu implantı, mandibula kontur implantları veya elmacık bölge implantları yerleştirilmektedir.

Mentoplasti adı verilen çene ucuna yapılan işlemde çene ucu, bir implant yardımı ile veya kemik ilerletilmesi yapılarak büyütülebildiği gibi, törpülenerek geriye de alınabilir. Bu değerlendirme de sadece çene ucu projeksiyonuna bakılarak yapılmaz; mutlaka okluzyon denilen alt-üst çenenin kapanma ilişkisi değerlendirilmelidir.

Burada yüzün bütünsel olarak değerlendirilmesinin önemi bir kez daha vurgulanmaktadır.  Yüz ile ilgili estetik cerrahi girişimler bu bölgeyi bütünsel olarak değerlendirebilen Plastik Cerrahi Uzmanları tarafından ancak hakkı ile yapılabilir.

 

YÜZ İMPLANTI AMELİYATLARI NASIL YAPILIR?

Genellikle ayaktan, yani hastane yatışı olmadan ve lokal anestezi altında yapılır.

 

  • Elmacık bölge/yanak implantları:

Ağız içinden veya alt kirpik dibinden yapılan kesi ile girilerek yerleştirilir. Buna ilave olarak aynı kesiden alt göz kapağı germe işlemi / yüz askılama işlemleri yapılabilir.

 

  • Çene implantları:

Çene kemiği üzerinde ameliyat öncesi tespit edilen eksiklik, Ağız içinden veya çene altından yapılan kesi ile çene, çene köseşi veya çene gövdesi üzerine implant yerleştirilerek düzeltilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabileceği gibi kombine edilecek işlemlere göre genel anestezi de tercih edilebilir.

 

AMELİYAT SONRASI SONUCA NE ZAMAN ULAŞILIR?

Yüz implantı ameliyatları, ameliyat sonrası dönemde hemen sonucunu gösteren ameliyatlardır. İlk hafta içinde meydana gelen şişlik ve morluk buz kompresi tedavi edilirken final sonuç için 2 -4 ay kadar beklenmelidir.